isim sehir

İsim Şehir Oyunu Kelime Dağarcığını Geliştiriyor

Küçükken en çok oynadığımız oyunlardan birisi isim şehir oyunuydu. Bir arkadaş grubuyla oynanır, L harfi ile şehir bulunamayınca Lüleburgaz yazılır ve sıfır puan alınırdı. Dijitalin hayatımıza adapte olmasıyla birlikte gittikçe azalan bu oyun kültürü, grup olarak olmasa da tek başına dijitalde oynanabilir hale getirilmiş. Çocuklar için farklı bir deneyim olacak bu oyunu inceledik: İsim Şehir Oyunu

Oyun, isim-şehir oyununun tek başına oynanan hali. Bir grup harf ve tek bir kelime ile başlayan oyun, her aşamada farklı bir istek ile sorularını iletiyor ve cevap verilmesini bekliyor. Olası kelimelerin sayısı belli olduğundan bu kelimelerden birisini yazmak gerekiyor. G ile başlayan şehir için Giresun ve Gaziantep yazmak gibi. Belirli bir süre içerisinde sorular iletiliyor ve olabildiğince çok cevap verilmesi bekleniyor. Verilen cevapların hızına göre de puan belirleniyor ve oyun sona eriyor. Her ne kadar grup ile oynanan isim şehir oyununun zevkini vermese de çocuklar için iyi bir kelime öğrenim aracı olarak kullanılabilir.

Oyun, çocukların kelime dağarcıklarının gelişmesine katkı sağlıyor. Oyunda yer alan süre ve harflerin kombinasyonları değişkenleri çocukta hızlı karar alma sürecinin gelişmesini sağlıyor.

Ebeveynlere Tavsiye:

Oyunu çocuklarınızla beraber oynayarak onlarla keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Reklam gösteriminin olması da olumsuz bir etken. Bunun için internet kapalıyken oyunu oynatabilir ya da reklamsız versiyonu satın alabilirsiniz.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yönerge Takibi, anadilde kelime öğrenimi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür  Şehir, isim, bitki adı öğrenme
Hobi  İsim şehir oyunu oynama
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Planlama
Kavramsal Beceri Eşleştirme
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet:
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar:
Tüketim:  Reklam gösterimi var.
Geliştirici Tansel Demir
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi
Kategori Eğlence
Boyut 4,6 MB
Yaş Sınırı 8 yaş üstü
Platformlar iOS