Screen Shot 2016-07-29 at 10.02.05

“EXPO 2016 Antalya” Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

EXPO 2016 Antalya’yı anlatmadan önce, “EXPO nedir?” sorusunu yanıtlamak gerek. Dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan EXPO, kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında düzenlenen bir organizasyondur. Düzenlendiği şehirlere devasa anıtlar kazandıran EXPO, “Dünya Sergisi” olarak da adlandırılır.

EXPO, düzenlendiği ülke ve katılımcı ülkeler arasında bilgi alışverişini, bilinçlenmeyi, değişimi, paylaşmayı ve deneyim aktarmayı hedefler. Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından, dört tür EXPO düzenlenir. Dünya EXPO’su, uluslararası özel temalı EXPO, botanik EXPO’su ve Milano Trienal.

“Çiçek ve Çocuk” temasıyla gerçekleştirilen, EXPO 2016 Antalya, bir botanik EXPO’sudur.

160 yıllık EXPO, tarihinde ilk kez Türkiye’de!

210703

Olimpiyatlar ve FİFA Dünya Kupası’nın ardından, en büyük organizasyon olarak kabul edilen EXPO, tarihinde ilk kez Türkiye’de açılıyor. Antalya’nın Aksu ilçesinde kurulan sergi, toplam 121 dönümlük alan üzerinde faaliyet gösteriyor.

Gelecek nesiller için yeşil bir dünya: “Çiçek ve Çocuk”

cute-child-white-flower-wide

“Çiçek ve Çocuk” temasıyla yola çıkan fuarın sloganı ise: “Gelecek nesiller için yeşil bir dünya!” EXPO 2016 Antalya’nın bu temayı seçmesinin amaçları ise kısaca şöyle:

  • Çevresel problemleri ele almak, uluslararası ve ulusal çözüm önerileri sunmak.
  • Nesillere çevre ve doğa bilincini aşılamak.
  • Organik ve ekolojik tarımın önemini dünyaya duyurmak.
  • Küresel ısınmaya karşı alternatif enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmak ve dünyanın en büyük tarım ve çevre müzesini oluşturmak.

Türkiye zenginliklerini EXPO 2016 Antalya aracılığıyla dünyaya duyuruyor.

biyolojik-cesitlilik-nedir-Kopya

Tarihi ve kültürel mirasıyla, dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Türkiye, endemik, epidemik bitki türleri, ormanları, tarım arazileri, denizleri, ırmakları ve gölleriyle de zengin bir biyoçeşitliliğe sahip. Dünyanın en saygın fuar organizasyonu olan EXPO aracılığıyla da tüm bunlar dünyaya duyuruluyor. Bu sayede Türkiye’nin tarımsal ve ekonomik potansiyeline de dikkat çekilmiş oluyor.

EXPO 2016 Antalya tam 6 ay sürecek.

Screen Shot 2016-07-29 at 10.02.05

Ulusal ve uluslararası kongrelerin, konserlerin, sempozyumların, dans gösterileri, müzikallerin, tiyatro etkinliklerinin, atölyelerin ve sokak eğlencelerinin olacağı fuar, 6 ay boyunca devam edecek. 23 Nisan’da başlayıp 30 Ekim’e kadar sürecek olan EXPO, kente çok büyük bir zenginlik katıyor.

EXPO 2016 Antalya 1,7 milyar TL’ye mâl oldu!

200120160350404496950_2

Projesi yaklaşık 3 yıl süren EXPO’nun maliyeti 1,7 milyar TL oldu. Dünya ülkelerinin ve Türkiye’nin bahçe kültürlerinin sergileneceği bir fuar olmasından dolayı, alanın bitkilendirilmesi ve yeşil dokusuna çok önem verildi. 120 türde 25 bin ağaç dikildi, 650 bin metrekare yeşil alan yapıldı ve 80 dönüm de göl alanı hazırlandı. Alanda çok özel bitkiler de bulunuyor. Örneğin, İzmir’in Ödemiş ilçesinden getirilen 945 yıllık zeytin ağacı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından toprakla buluşturuldu. Bunun yanı sıra, EXPO 2016 Antalya’da, sanatçıların da diktiği ağaçlardan oluşan bir alan mevcut.

EXPO’da neler var?

02_EXPO_KULESI_00051

Hindistan’dan Hollanda’ya, Filistin’den Japonya’ya, EXPO tam 55 ülke bahçesine ev sahipliği yapıyor. Ülke bahçeleri, tematik bahçeler, THY Çocuk ve Bilim Merkezi, Torku Çocuk Adası, Gübretaş Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, Turkcell Kulesi, kültür-sanat sokağı, EXPO Gölü, değirmen, sanat-sergi salonları, amfiler ve kongre merkezleri… EXPO’da sizi büyük bir dünya bekliyor!

EXPO’dan Antalya’ya dev anıt: “Turkcell Kule”

expobayrak44

Düzenlendiği kentlere devasa anıtlar kazandıran EXPO, Antalya’da da “Turkcell Kule” adında bir ikonik seyir kulesi inşa etti. Antalya’nın simgesi üç kapılar ve palmiye ağaçlarından esinlenilerek inşa edilen kule, 100.7 metre yüksekliğinde. Kulenin tepesinde biri kapalı, ikisi açık üç seyir terası yer alıyor. Kule, alanın çevresini panoramik olarak seyretme imkânı sunuyor. Ayrıca, kulenin üstünde 2 adet kapalı, bir adet açık olmak üzere 3 kat seyir terası bulunmakta.

Osaka’dan sonra en yüksek katılımlı EXPO!

EXPO 2016 ANTALYA'NIN 9 KISILIK ONURSAL JURISI, SERGI ALANINDAKI ULKE BAHCELERINI TEK TEK GEZEREK PUAN VERDI. JURI, TEMMUZ VE EYLUL AYLARINDA DA BAHCELERI GEZEREK EN IYI BAHCEYI SECMEK ICIN NOT VERECEK.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) verilerine göre, EXPO düzenlenen A-1 kategorisindeki botanik EXPO’lar içinde en yüksek katılımın olduğu şehir, Japonya’nın Osaka kenti oldu. Osaka’ya 1990 yılında 78 ülke katıldı. EXPO 2016 Antalya da Osaka’nın ardından katılımcı ülke sayısı bakımından en yüksek katılımın gerçekleştiği ülke oldu.

Gitmeden bunları bilin:

1461586743507

EXPO 2016 Antalya gece 02.00’ye kadar açık olacak. 30 Ekim 2016 tarihine kadar açık olan EXPO’ya girişler, 0-8 yaş arası çocuklar, gaziler ve şehit yakınları hariç ücretli. Alan saat 10:00’dan 02:00’a kadar açık.

Bonus: EXPO 2016 Antalya Time Lapse