oyuncak-müzesi1

İstanbul Oyuncak Müzesi Çocukları Bekliyor

Oyuncaklar, çocukların temas ettiği ilk nesnelerdir. Çocuk, fiziksel, zihinsel ve psikomotor gelişim evrelerinin hepsinde oyuncaklarla haşır neşir olur. Zamanla dijital dünyanın üstün gelmesi, oyuncakların çocuklar tarafından terk edilmeye başlamasını beraberinde getirdi. Oyuncaklar çocuklar için bir oyun arkadaşıydı fakat oyuncaklara olan ilginin azalması gelecek neslin oyuncaksız kalabileceği anlamına gelebilir. Ayrıca, gelecek neslin geçmişte hangi oyuncakların oynandığına dair bir bilgisinin olmamasını da beraberinde getirebilir.

Oyuncakların gelecek nesillere ulaşmasını, oyuncağın ne kadar önemli bir şey olduğunu anlatmak isteyen ünlü yazar Sunay Akın, yıllarca biriktirdiği oyuncakları için bir müze açmaya karar vermiş ve Kadıköy’ün Erenköy semtinde bulunan evini oyuncak müzesine çevirmiş. 2005 yılında açılan müze 4000’den fazla oyuncak barındırıyor. Yaklaşık 11 senedir binlerce ziyaretçiye kapısını açmış olan müze etkinliklerle de çocuklara yeni deneyimler kazandırıyor. Düzenli olarak etkinlikler ve atölyeler düzenlenen müze, sadece bir müze olmadığını da kanıtlıyor.

Hafta içi 9.30 – 18.00, hafta sonu 9.30 – 19.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan müze Pazartesi günleri ziyaretçi kabul etmiyor. Giriş ücretinin tam 12, indirimli 9 TL olduğu müze çocukları ve ebeveynlerini bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Ulaşım için haritaya bakabilirsiniz:

Detaylı bilgi için müzenin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.istanbuloyuncakmuzesi.com/index.php