to_fu2_5

To-Fu 2 Analitik Düşünme Becerisi Kazandırıyor

Zihinsel gelişimin en önemli göstergelerinden birisi çocuğun analitik düşünme becerilerini kazanmasıdır. Bir sonraki adımı hesap eden, karar alırken geniş düşünen ve farklı ihtimalleri hesap eden bireyler, zihinsel gelişim döneminde analitik düşünme becerisi elde etmiş bireyler oluyorlar. Bu beceri ise çeşitli yöntemler ve araçlarla kazanılabilir. Stratejik oyunlar da bu kategoridedir. Biz de bu kapsamda analitik düşünme becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak bir oyunu, To-Fu 2‘yi inceledik.

Oyun, iki boyutlu haritalar üzerinde çeşitli zorluk dereceleri ve değişkenler üzerine kurulu bir strateji oyunudur. Karakteri, başlangıçtaki konumundan hedefine belirli hamle sayısı içerisinde götürmek ve bu sırada puanları toplamak oyunun hedefidir. Karaktere basılı tutarak ve yönünü belirterek, tuzaklara yakalanmadan, doğru zamanda doğru yöne hareket ettirmek gerekiyor. Bu sırada hamle sayısının da hesap edilmesi ve ona göre bir strateji kurulması oyunun yüksek puanla tamamlanmasında ana etken olacaktır. Oyun içerisinde hatanın tolore edilebilir bölümleri olduğu gibi saniyelerin bile hataya mahal vermediği bölümler bulunmaktadır. Karakteri hedefine can yakmadan götürmek ana amaç olduğundan bunların da çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun, hızlı karar alma, stratejik ve analitik düşünme becerileri kazandırıyor. Yön, konum, zaman gibi kavramlar hakkında çocuğun gelişim göstermesini sağlıyor onun zihinsel gelişimine katkıda bulunuyor.

Ebeveynlere Tavsiye:

Oyun arayüzü çocukların rahatlıkla çözebilecekleri ve oynayabilecekleri konumda. Fakat açıklamaların İngilizce olması, oyun içi satın almaların bulunması ve bazı şiddet ögelerinin yer alması sebebiyle belirli bir süre içerisinde sizin kontrolünüzde oynanmasında fayda bulunuyor.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür  Japon kültürü hakkında görsel bilgi edinme
Hobi
Matematik  Açılar
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama
Kavramsal Beceri Yön, konum, eşleştirme
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Çözüm üretmeye dair motivasyon
Teknik Beceriler  Analitik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Karakterin tuzak ve testere gibi şiddet içeren şeylere maruz kalma durumu mevcut.
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar:
Tüketim:  Oyun içi satın alma mevcut
Geliştirici Hotgen
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://hotgen.com/HGWordPress/to-fu-2/
Kategori Oyun
Boyut 25,6 MB
Yaş Sınırı 7 yaş ve üstü
Platformlar iOS