toontastic

Toontastic Jr. Çocuklara Animasyon Film Yaptırıyor

Çocukken en çok sevdiğimiz şeylerden birisi de oyuncakları alıp, onlara çeşitli roller verip ufak hikayeler uydurmak ve bunları oyunlaştırmaktı sanırım. Bir yönetmen edası ile oyuncak bebekler, ayılar belki arabalar filan konuşturulur, onlara bir olay örgüsü dahilinde roller verilir ve eğlenilirdi. Günümüzde çocuklar oyuncaklardan biraz uzak kaldılar belki ama ebeveynlerinin alışkanlıklarını sürdürebilecekleri ortamlara sahip olmuyor değiller. Çocukların, çeşitli karakterlere hayat verip ufak roller ve kendi sesleri ile seslendirme imkanı veren bir oyunu bu kapsamda inceledik: Toontastic Jr. Pirates

Toontastic Jr. Pirates, aslında Toontastic’in farklı bir versiyonu. İkisi de alanında en iddialı dijital hikaye anlatım araçlarıdır. Toontastic Jr Pirates, başlangıçta üç farklı sahne seçtiriyor ve bu sahnelerde bir hikayeye başlıyor. Hikayenin bir kısmı oyunu oynayan çocuğa bırakılıyor ve çocuk ses kaydı yapıp karakterleri hareket ettirerek sahneyi tamamlıyor. Çocuk, sahneyi beğenmediği takdirde tekrar seslendirme yapabiliyor ya da sahneyi beğendiyse sahneye uygun müzik seçimi yapıp bir sonraki sahneye geçiyor. Diğer iki sahnede de karakterler oynatılıp konuşturuluyor ve oyun tamamlanmış oluyor. En son adımda filme bir isim verilip yönetmenin adı da yazıldıktan sonra sahnelerin tümü tek bir kerede izlenebiliyor. Her sahne kayıt alındığından, tekrar izlenebilir oluyor ve çocuk yaptığı seslendirmelere istediği zaman ulaşabiliyor.

Oyun, çocukların görsel ve işitsel zekalarını geliştirip onlara birer yönetmen olma hissi yaşatıyor. Oyunu oynayan çocuklar analitik düşünme, hızlı karar verme, hayal kurma gibi kazanımlar elde ediyorlar.

Ebeveynlere Tavsiye:

Oyun, çocuğunuzun hayal dünyasını zenginleştirip onlara farklı bir dünyanın kapılarını açabilir. Bu oyunu çocuklarınızla karşılıklı oynayarak onların hayal dünyalarının bir parçası olabilirsiniz.

Öğretmenlere Tavsiye:

Türkçe derslerinde bu oyun oynatılabilir ve çocukların hayal gücünün gelişmesine katkı sağlanabilir.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge takibi, anadilde konuşma
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi  Hikaye oluşturma
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Planlama, anlam çıkartma
Kavramsal Beceri Yön, konum, sıralama, gruplama, eşleştirme
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler  Analitik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Bazı sahnelerde savaşlar ve korkutucu olabilecek deniz canlıları bulunmaktadır.
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar:  Korsancılık hakkında bilgi verdiğinden olumsuz sonuçlara sebep olabilir.
Tüketim:
Geliştirici Launchpad
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://launchpadtoys.com/
Kategori Dijital hikaye anlatımı
Boyut 220 MB
Yaş Sınırı 4 yaş ve üstü
Platformlar iOS