tiny tower

Tiny Tower Stratejik Düşünme Becerilerini Geliştiriyor

Zihinsel gelişimi destekleyen, çocukların düşünme becerilerini geliştiren birçok oyun bulunmaktadır. Yapbozlar, stratejik oyunlar, süre kısıtlı kelime oyunları gibi oyunlar çocukların zihinsel gelişimlerini desteklemektedir. Zihinsel gelişimi destekleyen ve stratejik düşünme becerileri geliştiren oyunlardan birini bu kapsamda inceledik: Tiny Tower

Tiny Tower, çeşitli değişkenlerin olduğu ve stratejik düşünmenin gerektiği bir oyundur. İlk olarak belirli bir bozuk para ve kağıt para ile oyuna başlanıyor. Lobi kısmı bitmiş bir binayı geliştirme üzerine kurulu oyunda bozuk paralar ve kağıt paralar kullanılarak geliştirmeler ve yükseltmeler yapılıyor. Mesela, ikinci kata konut yerleştiriliyor ve orada yaşayacak olan kişiyi ikamet ettirmek gerekiyor. Ardından bir üst kata restoran yerleştiriliyor. Her kat çıkışında bozuk paralar harcanıyor. Kat sayısı arttıkça oluşturulma süresi yükseliyor. Bu da kağıt para harcayarak hızlandırılabiliyor. Kat çıktıkça ve para kazandıracak yerleştirmeler yapıldıkça binaya müşteriler ve yaşayacak kişiler geliyor. Bunları da istenilen katlara çıkarmak gerekiyor. Bu sayede bozuk paralar ve kağıt paralar kazanılıp yükseltmeler daha rahatlıkla yapılabiliyor.

Oyun, birçok değişkeni bir arada sunduğundan ve geliştirmelerin farklı farklı şekillerde sunulmasından dolayı çocuklarda stratejik düşünme becerilerini geliştiriyor. Hızlı karar alma, zamanında görevi yerine getirme gibi sorumluluk bilinci oluşturacak kazanımlar da çocukların hayata adapte olmasına katkı sağlayabilir.

Ebeveynlere Tavsiye:

Oyun, bağımlılık yapacak seviyede olduğundan ve oyun içi satın alma seçeneklerinin olmasından dolayı ebeveyn kontrolünde oynanmasında fayda bulunmaktadır.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür  Farklı kültürlere ait ögeleri öğrenme
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Neden-sonuç ilişkisi kurma, problem çözme, planlama, karşılaştırma
Kavramsal Beceri Yön, konum, sıralama, gruplama, eşleştirme
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler  Analitik düşünme, farklı bakış açıları edinme, stratejik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet:
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar:
Tüketim:  Oyun içi satın alma ve reklam gösterimi var.
Geliştirici Nimblebit
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://nimblebit.com/
Kategori  Arcade
Boyut 60,3 MB
Yaş Sınırı 8 yaş ve üstü
Platformlar iOS