kidewords

KidEWords ile Harfler ve Kelimeleri Öğrenmek Daha Kolay

Harfler, bir çocuk için koskoca bir dünyanın anahtarı gibidir. Harfleri öğrenip hece ve kelimelere geçen ve okumayı öğrenen çocuk etrafını daha iyi kavramaya başlar eğitim hayatının en büyük mesafesini kat etmiş olur aslında. Harfleri ve kelimeleri öğrenmek ise bazen çok zorlu bir süreç olabilir. Bu konuda yardımcı eğitsel araçlar ailelere ve öğretmenlere ne kadar yardım ediyorsa, gelişen mobil oyunlar da bir o kadar yardımcı oluyorlar. Bu bağlamda çocuklara harfleri ve kelimeleri öğreten bir oyunu, KidEWords‘ü inceledik.

KidEWords, üç farklı seviyeden oluşan bir kelime oluşturma oyunudur. Oyunda amaç, alt kısımda verilen alfabedeki harfleri kullanarak istenen kelimeleri yazmaktır. Harfler istenildiği kadar kullanılabilir. Oynayan çocuk, harfi alıp doğru yerine yerleştirip tüm harfleri tamamlayınca kelime ortaya çıkıyor ve bölüm kazanılıyor. Bonus kelimeler de her bölüm sonunda çıkıyor ve verilen hedef kelimelerin belirli harfleriyle oluşturuluyor. Mesela “kare” kelimesi iki kelimenin içindeki bazı harflerden oluşuyor ve bölüm sonunda bu harflerden kare kelimesi oluşturulması isteniyor. Bu sayede çocuklar hem yeni kelimeler öğreniyor hem de bir kelimeden başka kelimeler ortaya çıkabileceğini görüyor. Ayrıca, hedef olarak verilen her kelimede o kelimenin görsel hali de bulunuyor ve bu sayede çocuklar hem görsel olarak o kelimeyi öğreniyor hem de yazılışlarını kavrıyorlar.

Oyun çocukların görsel zekalarını geliştiriyor, harfler ve kelimeleri öğretiyor. Oyunu oynayan çocuklar yazma becerileri, gruplama, sıralama, doğru karar alma yetenekleri gelişiyor.

Ebeveynlere Tavsiye:

Çocukların eğlenerek oynayacakları ve harfleri öğrenip kelime oluşturabilecekleri bu oyunu, çocuklarınızla beraber oynamanızı ve birlikte güzel vakit geçirmenizi tavsiye ederiz. Oyun içi yükseltme seçeneğinin bulunduğunu ve ücretsiz versiyonun belli bir bölüm kadar oynanabildiğini de eklememiz gerekiyor. Ayrıca, oyunun Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Öğretmenlere Tavsiye:

Okul öncesi ve temel eğitimin başındaki çocuklar için iyi bir eğitici oyun olan KidEWords’ü ailelere tavsiye edebilirsiniz.

appstore AndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Ana dilde okuma-yazma öğrenimi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri  Problem çözme, planlama, karşılaştırma, anlam çıkartma
Kavramsal Beceri Yön, konum, sıralama, gruplama, eşleştirme
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler  Analitik düşünme, farklı bakış açıları edinme,
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet:
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar:
Tüketim: Ücretsiz versiyonda oyun içi yükseltme seçeneği mevcut.
Geliştirici Chocolapps
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi  http://www.chocolapps.com/
Kategori  Eğitim
Boyut 39,3 MB
Yaş Sınırı 6-8 yaş arası
Platformlar iOS, Android