calcurace

CalcuRace ile Matematik Yarışması Yapın

Çocuklara yönelik matematik oyunları, onların matematikle olan ilişkilerini sağlamlaştırıyor ve bu oyunların sayıları da gün geçtikçe artıyor. Oyunlar vasıtasıyla eğitsel kazanımların elde edilmesi de bunun ekstra faydalarından oluyor. Bu kapsamda, çocukların, hatta her yaştan insanın, ister kendi başına isterse de 4 kişiye kadar matematik yarışması yapabildikleri CalcuRace oyununu inceledik.

Calcurace, dört işlem temeline dayanan, bir kişi ya da çoklu bir şekilde oynanabilen bir matematik oyunu. Oyuna girildiğinde ve yeni oyun seçeneği seçildiğinde kullanıcının oyunla ilgili ayarlamalar yapabileceği bir ekran geliyor. Buradan, oyunun geri sayım mı yoksa süre tutmalı mı, hangi işlemleri soracağı, tekli ya da çoklu oyuncu, soru sayısı, sorularda gelen sayıların aralığı gibi ayarlamalar yapılabiliyor ve ayarlamalardan sonra oyuna geçiliyor. Oyunda seçilen zaman modeline göre sorular yönlendiriliyor ve işlem şeklinde sorulan sorulara hesap makinesine benzer tuş takımı aracılığıyla yanıt veriliyor. Süre ya da sorular bitince de skor veriliyor. Birden fazla kişi oynadığında ise her bölüm başında isimler alınıyor ve oyun bu isimler vasıtasıyla kıyaslamalar yapıyor.

CalcuRace, dört işlemi öğretme, zihinden işlem yaptırma gibi matematikle ilgili kazanımlar sağlıyor. Hızlı karar alma, problem çözme, zamanı etkin kullanma gibi katkılar da sağlayan bu oyun hem evde hem de okulda kullanılabilir ve çocuklar için iyi bir alıştırma aracı olabilir.

Ebeveynlere Tavsiye:

Oyunda reklam gösterimi can sıkıcı boyutta olabiliyor. Bunu engellemek için interneti kapatabilir ya da ücretli versiyona geçebilirsiniz. Çocuklarınıza alıştırma yaptırmak isterseniz ayarlamaları sizin yapmanız ve çocuğunuz seviyesine göre soruları ayarlıyor olmanız gerekmektedir.

Öğretmenlere Tavsiye:

Oyunu sınıf içerisinde bir yarışma aracı olarak kullanabilirsiniz. Çocuklar bu oyun aracılığıyla zihinden işlem yaparken birbirleriyle yarışarak da motive olabilirler.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik  Sayılar, 4 işlem, zihinden işlem
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama
Kavramsal Beceri
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Çözüm üretmeye dair motivasyon, esnek ve orijinal düşünme
Teknik Beceriler  Analitik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet:
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Yok
Tüketim: Ücretsiz versiyonda reklam bulunuyor.
Geliştirici JCDigital
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi https://jcdigitalapps.wordpress.com/calcurace/
Kategori Eğitim
Boyut 15,1 MB
Yaş Sınırı 8 yaş ve üstü
Platformlar iOS