1001 icat 5

1001 İcat Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor

Tarihi hangi yönden okursak o yöne göre düşünürüz. Ortaçağ’ın karanlığı Avrupa’nın karanlığıyken, bu dönem medeniyetimizin aydınlık zamanlarına denk geliyordu. Yüzlerce yıl bilim adına birçok eser ortaya koyan, düşünen, yazan, medeniyetimizin ilim adamları zamanla unutuldu veya unutturuldu. İşte bu unutulmaya, unutulmuşa bir hatırlatma olarak Londra Müzesi’nde sergilenmeye başlanan ve ardından birçok kere çeşitli yerlerde sergilenen 1001 İcat Sergisi düzenlendi. Uzun bir aradan sonra da tekrar İstanbul’a gelen bu sergi ziyaretçilerini bekliyor.

Biruni Üniversitesi ve Fatih Belediyesi işbirliği ile açılan “1001 İcat Sergisi”nde, 7’nci yüzyıl ile 17’nci yüzyıl arasındaki bin yıllık dönemde Türkiye dahil olmak üzere İslam medeniyetinin hüküm sürdüğü coğrafyalarda bilim, teknoloji, güzel sanatlar gibi birçok alanda yeni buluşlar yapan bilim insanlarının eser ve çalışmaları sergileniyor. Uluslararası akademik arenadan isimlerin küratörlüğünü üstlendiği sergide, bir bölümü günümüzde hâlâ kullanılan, bir bölümü ise astronomi, mimari, mühendislik, tıp ve sanatta bugün kullandığımız teknik ve aletlerin atası olan İslam medeniyetinin icatları, keşifleri ve onların mucitleri yer alıyor.

Çocuklarınızla beraber gezip medeniyetimize dair geniş bilgiler ve şaşırtıcı gerçekleri öğrenebileceğiniz bu sergi, çocukların kaşif ruhlarını, bilime olan meraklarını canlandıracak.

Bilim ve teknolojinin bin yıllık serüveni olarak açılan sergi, 15 Ağustos 2016 tarihine kadar 10.00-21.00 saatleri arasında yenilenen konsepti ile Biruni Üniversitesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.