mekorama

Mekorama Oyun İncelemesi | iOS, Android

Bulmacalar zihni geliştiren en etkili araçlardır. Bulmaca çözmek, küçük yaştaki çocuklara kazandırılması gereken bir alışkanlıktır ve bulmaca çözen çocuklar zihinsel faaliyetlerde daha başarılı olurlar. Klasik kelime bulmacaların dışında bulmacalar çözmek de oldukça faydalıdır ama gelin görün ki her zaman farklı deneyimler sağlayamıyoruz. Biz, sadece çocukların değil birçok kişinin severek oynayacağı bir bulmaca oyununu bu kapsamda inceledik: Mekorama

Mekorama oldukça sevimli bir bulmaca oyunu. Bir karakterimiz var uçarken arızalanıp düşüyor. Uçma kabiliyetini kaybettiği için de sadece yürüyebiliyor ve biz de onu her aşamada çıkışa götürmekle görevliyiz. Her bölümde karşımıza engeller çıkıyor ve onları bir şekilde aşıp görevi tamamlamaya çalışıyoruz. Dikkat etmemiz gereken önemli kurallardan birisi karakterimizi harita dışına çıkarmamaya gayret etmek. Geri dönüşü olmayan bu hatada bölümü baştan oynamak gerekiyor. Her aşamada farklı bir harita ve düzlemle karşılaşıyoruz. Düzlemi döndürebiliyoruz ve bu sayede her açıyı rahatlıkla görebiliyoruz. Bunun dışında, biz de yeni haritalar ve düzlemler oluşturabiliyor ve bunu başkaları ile paylaşabiliyoruz. Başkalarının bizimle paylaştığı haritaları da qr kod okutarak oynayabiliyoruz.

Oyun, çocukların 3 boyutlu düşünme, analitik düşünme ve karar verme kabiliyetlerinin gelişmesini sağlıyor. Ayrıca zihinsel aktivite yapmalarına olanak sağladığından zihinsel gelişimlerine de katkı sağlıyor.

Ebeveynlere Tavsiye:

Mekorama çocuklarınızın severek oynayacağı bir oyun. Ücretli yükseltme seçeneği bulunmasına rağmen rahatsız edici boyutta değil.

Öğretmenlere Tavsiye:

Çocukların zihinsel gelişimlerine katkı sağlayan bu oyunu hem oynamak hem de harita oluşturtmak için öğrencilerinize tavsiye edebilirsiniz.

appstore AndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Neden-sonuç ilişkisi kurma, problem çözme, planlama, karşılaştırma, anlam çıkartma
Kavramsal Beceri Yön, konum, zaman, eşleştirme, renk, şekil, boyut
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Çözüm üretmeye dair motivasyon, esnek ve orfjinal düşünme
Teknik Beceriler  Analitik düşünme, 3 boyutlu düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Yok
Tüketim: Oyun içi yükseltme seçeneği var.
Geliştirici Martin Magni
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi  http://www.mekorama.com/
Kategori Bulmaca
Boyut 7,3 MB
Yaş Sınırı 8 yaş ve üstü
Platformlar iOS, Android