gardens of time

Hidden Objects: Gardens of Time Oyun İncelemesi | iOS

Dikkati toparlama ve dikkat yeteneğinin gelişmiş olması, çocuğun hayata bağlanma aşamasında elde etmesi gereken önemli kazanımlardandır. Etrafında olup biten hakkında iyi gözlem yapabilme, dikkat etme, odaklanma bu kazanımın sonuçlarındandır. Her ne kadar dikkat dağınıklığı çok görülse de bu çözülemeyecek bir şey değildir. Birçok program bu dikkat dağınıklığı sorunu için hazırlanmıştır. Her ne kadar geniş çevreler tarafından kabul görmese de, oyunlar da, özellikle bazı türleri, dikkati toparlama ve odaklanma konusunda pozitif katkılar sağlamaktadır. Biz de, bu bağlamda kullanılabilecek bir oyunu inceledik: Hidden Objects: Gardens of Time

Oyun, temel olarak saklı nesneleri bulma üzerine kurulu. Oyuna girdiğimizde karmaşık bir arayüz ile karşılaşıyoruz. Hikayeleştirme ile güçlendirilmiş oyuna girdiğimizde bir zaman makinesi bizi karşılıyor. Zaman makinesine girerek tarihte yolculuk yapıyor ve oyunun bize sunduğu görseldeki zamana gidiyoruz. Bize sunulan görselden her seferinde 6 adet nesne bulmamızı istiyor. İngilizce olarak gelen kelimeler çoğu zaman anlaşılsa da bazen anlamlarına bakma ihtiyacı duyuyoruz. Nesnelerin adlarını bilip görselden de bunları seçip oyunu tamamlıyoruz. Seçtiğimiz doğru nesneler için puan kazanırken yanlışlar için combo yapma şansımız düşüyor ya da çokça ekrana tıklayınca oyun bizi bekletiyor. Bu da süre bonusunu kaçırmamıza sebep oluyor. Her görsel ve zaman diliminde edindiğimiz kazançla da zaman makinemizin bulunduğu bahçede düzenleme yapabiliyoruz. Yaptığımız düzenleme bize ün kazandırıyor ve yeni zamanlar ve görseller açmamızı sağlıyor. Fakat oyunda en büyük dezavantaj olarak karşımıza çıkan bir şey var: Enerji. Oyunun en büyük dezavantajı belli bir süre sonra enerjinin tükenmesi ve beklemek. Ya ödeme yaparak enerji alıyoruz ya da bekleme yöntemini kullanıyoruz.

Oyun, çocukların dikkatlerini toplamaları noktasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca İngilizce kelime öğrenimi ve hızlı karar alma gibi kazanımları da bulunuyor.

Ebeveyne Tavsiye:

Oyunda aşırı derecede oyun içi satın alma seçeneği bulunuyor. Ayrıca reklam gösterimi de had safhada. Bu bakımdan, oyunun internet bağlantısı olmadan kullanılması ya da sizin kontrolünüzde oynanmasında fayda bulunmaktadır.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yabancı dilde kelime öğrenimi, yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür  Çeşitli kültürler hakkında bilgi sahibi olma
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Karşılaştırma, anlam çıkartma
Kavramsal Beceri Yön, konum, zaman, eşleştirme, renk, şekil, boyut
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Bazı görsellerde sigara vb. görüntüler bulunmaktadır.
Tüketim: Aşırı derecede reklam ve oyun içi satın alma var.
Geliştirici Rockyou
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://rockyou.com/
Kategori Bulmaca
Boyut 46 MB
Yaş Sınırı 9 yaş ve üstü
Platformlar iOS