Sivas Divriği Ulu Camii

Divriği Ulu Camii | Aktivite Önerisi

Anadolu coğrafyası, kadim topluluklara ev sahipliği yaptığı gibi, bizim tarihimize de ev sahipliği yapmaktadır. Her bir köşesinde, bin senelik medeniyetimizin izlerini buluruz ülkemizin. Edirne’den Konya’ya, Alanya’dan Erzurum’a, İstanbul’dan Diyarbakır’a kadar her köşede bir iz vardır bizden. Anadolu coğrafyası her karışıyla keşfedilmesi gereken bir yer. Ve bunu çocuklarımıza da aşılamak, onların da bu toprakların geçmişinden haberdar olmasını sağlamak görevimiz. Biz, sizler için, Anadolu’nun ayakta kalmış mücevherlerini araştırıyor ve sizlere sunuyoruz. Bu sefer de Sivas’ın Divriği ilçesinde yer alan ve yapısı ile sanatçıları ve mimarları, hatta gören herkesi hayran bırakan bir camiden bahsedeceğiz: Divriği Ulu Camii.

Kaynaklar, bu eserin 1228 yılında inşaa edildiğinden bahseder. Mengücekliler devrinde, Mengücek beyi Ahmed Şah tarafından yaptırılmıştır. Yapının birçok noktasında yer alan taş işçiliği dönemin, hatta kendinden sonraki dönemlerin bile üstünde, ince işçilik ve harika bir örnek konumundadır. Öyle ki bu işlemeler, uzaktan bakıldığında simetrik gibi görünse de motifler asla kendini tekrar etmemiş ve kainattaki farklılıklara atıfta bulunmak için bu şekilde işlenmiş durumdalar. Yüzyıllar boyunca kendisine methiyeler düzülen bu eser 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

Bu harikulade eseri, mimarlığın ve sanatın Anadolu’daki sağlam bir örneği olarak görür ve bu kapsamda ailenizle ziyaret ederseniz birçok noktayı bir araya getirmiş ve hem kendiniz için unutulmaz bir anı hem de çocuklarınız için bir ilham kaynağı olmasını sağlarsınız.

Ulaşım için haritaya göz atabilirsiniz: