mathris

Mathris Oyun İncelemesi | iOS

Matematikte en önemli şeylerden birisi, zihinden işlem yapabilmektir. Çocukların temel eğitimde en çok zorlandıkları noktadır bu. Zihinden toplama yapma, dört işlemi uygulama, çocukların başarılı olmaları durumunda matematikle ilgili en önemli basamağı geçtikleri bir konudur. Zihinden işlem yapma, hızlı karar alıp uygulama her zaman kolay olmaz. Çocuk her ne kadar temel düzeyde bunu yapsa da, bu kazanımlar ileriki yaşamında farklı alanlarda da kendisine yardımcı olacaktır. Biz de, zihinden işlem yapmayı eğlenceli bir hale getiren bir oyunu inceledik. Bu sayede çocuklar zihinden işlem yapmayı eziyet olarak görmeyeceklerdir: Mathris

Çok basit bir dinamiğe sahip olan oyun, seviye sistemi ile çalışıyor ve belli seviyelerde belli hedef sayı vererek yukarıdan düşen toplardan o sayıyı oluşturmamızı istiyor. Mesela ilk iki seviyede 10 olan hedef sayı için yukarıdan düşen 3 ve 7 numaralı topları seçerek onları yok ediyor ve puan kazanıyoruz. Belirli bir puana gelince de seviye atlıyoruz. İkili topla hedef sayıya ulaşabildiğimiz gibi üç ve dörtlü toplarla da ulaşabiliyoruz. Hatta imkan varsa daha fazlasına da müsaade ediyor. Daha fazla top ile ulaşılan hedef sayı daha fazla puan veriyor. Bu sayede seviye atlamak daha kolay oluyor. Toplar ekranı doldurduğunda da oyun bitiyor.

Oyun, çocukların hızlı karar alıp uygulama ve zihinden işlem yapmalarına fayda sağlıyor. Bu oyunu oynayan çocuklar dikkati toplama, odaklanma, dört işlem yapma gibi kazanımlar elde ediyor.

Ebeveynlere Tavsiye:

Oyunda herhangi bir reklam içeriği bulunmuyor. Ayrıca, belirli bir seviyeden sonra çıkan oyun içi satın alma seçenekleri de çok fazla rahatsız edici değil. Hedef puanlara çok uzun zamanda ulaşılabildiğinden çocukların oynarken sıkılmaları gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Öğretmenlere Tavsiye:

Oyunu ilkokul 2, 3 ve 4. sınıflara tavsiye edebilirsiniz.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik  Zihinden işlem yapma ve sayıları öğrenme
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Planlama
Kavramsal Beceri  Yön, konum, gruplama
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Esnek ve orijinal düşünme
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim:  Oyun içi satın alma var.
Geliştirici Arnel Domingo
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.cliqueyou.com/mathris/index.html
Kategori Oyun
Boyut 9,1 MB
Yaş Sınırı 6 yaş ve üstü
Platformlar iOS