zootropolis

Zootropolis: Hayvanlar Şehri | Film Önerisi

Fabl, edebiyatın en eski örneklerindendir. Hayvanların konuşturulduğu ve bir mesaj vermek amacıyla oluşturulan bu edebi eser türünde, verilmek istenen mesaj kimseyi üzmeden verilir ve okuyan, dinleyen kişi ondan bir ders alır. Fabl türü edebiyatta olduğu gibi sinema dünyasında da kendisine yer bulmuştur. Bu da genelde animasyon filmlerinde karşımıza çıkmaktadır. Daha önce birçok film, bu türü kullanarak yapılmış ve izleyici karşısına çıkmıştır. Bunun son örneği sinemalara yeni gelen bir film: Zootropolis: Hayvanlar Şehri.

Sadece hayvanların yaşadığı bir dünyada geçen hikayede kahramanımız tavşan Judy Hopps’un başından geçen olayları izliyoruz. Çocukluk hayali olan polisliğe azmederek giren ama teşkilatta işlerin kolay olmadığını daha ilk günden gören Judy Hopps, sokaklarda trafik cezası kesmektedir. Yine bu görevi sırasında tanıştığı tilki Nick ile daha sonra soluksuz bir maceraya atılacak ve çok büyük hadiselerin yaşanmasını sağlayacak.

Film, alt metinde birçok farklı fikri barındırmaktadır. Yırtıcı hayvanların normalleşmesi neticesinde onu istemeyen bazı hayvan gruplarının aslında ırkçılığın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatması, minik tavşan Judy’nin fiziksel özellikleri düşünülerek polis olmasına karşı çıkılması ama onun yılmamasının azimli olmayı ve pes etmemeyi öğretmesi gibi birçok mesajı barındırmaktadır bu film. Fakat mesajlar ne kadar çok olsa da hikayeye o kadar güzel yedirilmiş ki, asla itici olmuyor ve hayatın gerçekleri üzerinden örneklendirme yapıldığı için hedef kitlesine çok rahat ulaşıyor.

Film, olumlu mesajlar barındırdığı gibi toplumumuzun genel değerlerine uygun olmayan bazı sahneler de barındırmaktadır. Natüralist davrandığını iddia eden ve üstsüz dolaşan hayvanların bir arada bulundukları sahne, The Godfather’a gönderme yaptığı halde mafyalığın hoş gösterilmesi gibi sahneler çocukların gelişimleri için uygun olmayabilir. Ayrıca bazı sahnelerde korkutucu ögelerin yer aldığını da eklemekte fayda var.

IMDB adlı film oylama sitesinde 8,2 puan alan filme, Oyna Keşfet Öğren olarak 7 veriyoruz.

Disney’in yapımcılığında 2016 Mart’ında gösterime giren film, ülkemize Haziran ayında gelebildi. Seslendirme sanatçıları arasında Cem Yılmaz’ın olduğu film ilk üç gününde 70 bin kişi tarafından izlendi. Film 108 dakika ve aile eşliğinde, 7 yaş ve üzeri hedef kitle için uygundur.