1

Miniatürk | Aktivite Önerisi

Türkiye, coğrafi konumu itibariyle binlerce yıllık tarihe sahip bir ülkedir. Evet, Türkiye tarihin tanıklığını yapmış bir coğrafyada bulunuyor. Haliyle ülkemizde gezilip görülmesi gereken yüzlerce hatta binlerce tarihi eser bulunuyor. Her birini gezip görmek, bulunduğu mekanın havasını solumak elbette güzel bir şeydir fakat buna ömür yetmeyebilir. Mardin’den tutun Trabzon’a, Hatay’a, oradan İzmir’e, Çanakkale’ye, Edirne’ye kadar binlerce harika eser bizi bekliyor ama zamanımız buna el vermiyor. Her ne kadar asıllarının yerini tutmasa da, biz gidip kısa bir sürede birçok eseri görelim, bilgi alalım diye bir müze yapmışlar. Birçok eseri de burada minyatür olarak sergilemişler. Adını da Miniaturk koymuşlar.

Miniatürk, Türkiye’nin, hatta Balkanlar, Ortadoğu gibi coğrafyaların önemli eserlerini bir araya getiren bir minyatür parkıdır. Miniatürk’ü, açıldığı günden bugüne yüz binlerce insanın ziyaret etmiş ve bu hazine sandıkçığından istifade etmiş. Türkiye’nin önemli birçok eserinin minyatür halde sergilendiği bu park, gün geçtikçe daha çok bilinen ve sevilen bir mekan haline geldi. Özellikle kültürel gezi kapsamında okulların sıkça ziyaret ettiği bu park, çocukların Türkiye hakkında birçok şeyi bir arada görebileceği ve birçok şey öğrenebileceği bulunmaz bir nimet. Tarihi, ikonik ve güncel şaheserlerin bir arada bulunduğu Miniatürk, Türkiye’deki tek minyatür eser parkı olma hüviyetinde.

Çocuklarınızla güzel bir gün geçirmek, onlara coğrafyamızın geçmişini anlatmak, onları farklı bir dünyaya götürmek isterseniz Miniatürk tam sizlik. İstanbul’da, Haliç’in kıyısında bulunan ve ulaşımı oldukça kolay olan bu park haftanın her günü ziyarete açık. Tam bilet ücretinin 5, öğrenci bileti ücretinin 3 tl olduğu Miniatürk