carpim tablosu

Çarpım Tablosu Oyun İncelemesi | iOS

Eskiler kerrat cetveli derler, yani çarpım tablosu. Çarpım tablosu ilkokul matematiğinin temel taşıdır. Çarpım tablosunu 4. sınıfa gelene kadar öğrenen çocuk devamında çok büyük zorluk yaşamaz ve matematik onun için bir kabus olmaktan çıkar. Ama öğrenme sürecinde de oldukça sıkıntı yaşanabilir. Çocuğun matematiğe olan ilgisini canlı tutabilmek ve çarpım tablosunu öğrenmesini sağlamak kolay iş değildir. Neyse ki artık eğitsel oyunlar buna çare olmaya çalışıyor. Biz de bu oyunlardan birisini inceledik: Çarpım Tablosu.

Oyun aslında gayet basit. Soru geliyor, doğru şıkkı işaretliyoruz, 50 puan alıyoruz ve sonraki soruya geçiyoruz. Her doğru cevap 50 puan değerinde. Verdiğimiz yanlış cevapta ise 50 puan kaybediyoruz. Bu sayede de en yüksek skoru yapmak ya da onu egale etmek zorlaşıyor. Oldukça basit oluşu, çocuğun bir başka şeye odaklanıp dikkatinin dağılmasının önüne geçiyor ve oyun asıl amaçladığı şeyi hissettirmeden yerine getiriyor. Oyunu oynayan çocuk çarpım tablosunu tekrar ediyor ve bilgisinin kalıcı olmasını sağlıyor.

Oyun çocuklara çarpım tablosunu tekrar ettirmesi açısından, onların bilişsel öğrenim düzeylerini canlı tutuyor. Bilginin canlı tutulması ve sürekli farklı şekilde tekrar etmesi ile kalıcılığı sağlanıyor ve çarpım tablosu onlar için bir sorun olmaktan çıkıyor. Ayrıca skor sisteminin olması da oyunu sürekli oynamak için bir güdüleyici konumunda.

Ebeveynler için:

Çocuğunuzla çarpım tablosu çalışırken bu oyunu kullanabilir ve onların bilgilerinin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Uygulama içi satın alma seçeneği bulunmuyor fakat reklam gösterimi olduğundan, oyunun sizin kontrolünüzde oynanmasında fayda vardır.

Öğretmenler için:

Öğrencilerinize bu oyunu tavsiye edip, yüksek skor yapmayı ödev olarak verebilirsiniz. Bu sayede çocuklar çarpım tablosunu canları sıkılmadan tekrar edebilirler.

Oyunu indirmek için:

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik  Çarpım tablosu
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama
Kavramsal Beceri
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Çözüm üretmeye dair motivasyon, esnek ve orijinal düşünme
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Reklam içermektedir.
Geliştirici World-Software
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi  http://wsoft.co/index.html
Kategori Bulmaca
Boyut 3 MB
Yaş Sınırı 6 yaş ve üstü
Platformlar iOS