brain dots

Brain Dots Oyun İncelemesi | iOS, Android

Çocuğun zihinsel gelişimin en önemli göstergesi, neyi nasıl yapacağını bilmesi ve bunun üstüne bir de farklı yollar denemesidir. Kendisine gösterilenden başka, farklı yollarla sonuca ulaşması, çocuğun zihinsel gelişiminin sağlıklı olduğunu gösterir. Peki, kendisine sunulanın dışında, farklı yollar deneyerek, bir işi bir eylemi sonuca ulaştırmak için çocuk neler yapabilir? Bunun için çocuğu tercihlerinde serbest bırakacak etkinlikler gerçekleştirilebilir. Dijital ortamda da bunu yerine getirecek etkinlikler bulunmaktadır. Bu alanda yapılmış oyunlar bunun için biçilmiş kaftan oluyorlar. Biz de bu oyunlardan birini inceledik: Brain Dots.

Brain Dots, bir zeka oyunudur diyebiliriz. Oyunda kırmızı ve mavi iki adet yuvarlak nesne bulunuyor. Bu nesneler bir kağıdın üzerinde yer alıyor. Ve etraflarında da çeşitli engeller vb. bulunuyor. Biz ise, elimizde kalemle çizim yaparak bu yuvarlak nesneleri bir araya getirmeye çalışıyoruz. Çizim yaptığımız andan itibaren oyuna geçilmiş oluyor ve boşluğa düşme tehlikesi bulunan yuvarlak nesneler için bir önlem almazsak o turu kaybedebiliyoruz. Bunun için, yuvarlak nesnelerin ekranın dışına çıkmalarına da engel olmak gerekiyor. Çizdiğimiz çizgi eğer doğru şekilde olmuş ya da sonucunda doğru bir sonuç veriyorsa o bölümü geçmiş oluyoruz.

Oyun, çocuklarda analitik düşünme, stratejik düşünme gibi zihinsel gelişim basamaklarının olgunlaşmasını sağlayabilir. Yanlış bir sonuç alındığında farklı stratejiler geliştirmek isteyen çocuk, zihnini daha farklı kullanarak zihinsel gelişimi desteklenmiş olur.

Ebeveyne Tavsiyeler:

Oyun oldukça basit bir şekilde kurgulanmış. Oynanabilirliği yüksek. Bu sebeple çocuğunuz bu oyunu oynarken rehberlik etme gibi bir durum oluşmayacaktır. Fakat, oyun aşırı derecede reklam içermektedir. Bunun için oyun oynanırken interneti kapatmanızı tavsiye ederiz.

Öğretmene Tavsiyeler:

Zihinsel aktivite olarak hem okul öncesinde hem de ilkokul düzeyinde oynanabilen bu oyunu öğrencilerinize tavsiye edebilirsiniz.

appstore AndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik
Sanat Çizim
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama, karşılaştırma
Kavramsal Beceri Yön, konum
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Çözüm üretmeye dair motivasyon, esnek ve orijinal düşünme
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Aşırı derecede reklam içermektedir.
Geliştirici Translimit
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi  http://translimit.co.jp/services/braindots/
Kategori Bulmaca
Boyut 40 MB
Yaş Sınırı 5 yaş ve üstü
Platformlar iOS, Android