mathable

Mathable Oyun İncelemesi | iOS

Matematik, mobil eğitici oyunlarla daha basit hale geliyor. Daha önce yayınladığımız çocuklara matematiği sevdirecek 10 oyun listemizden de göreceğiniz gibi oyunlar, çocukların matematiğe daha meraklı hale gelmesini sağlayabilirler. Biz de bu kapsamda farklı bir matematik tabanlı oyunu inceledik: Mathable.

Scrable oynayanların aşina olduğu bir arayüze sahip oyunda amaç, en başta verilen sayıları, torbadan bize çıkan sayılara dönüştürmek ve bunu yaparken de 4 işlemi kullanmak. Mesela, bize torbadan 4, 8, 15, 16, 23, 42 ve 87 sayıları çıkmış olsun. en başta yan yana duran 2 sayı da 4 ve 2 olsun. Biz, bize verilen 8 sayısını ister 4’ün, ister 2’nin yanına yerleştiriyoruz. 4 kere 2 8 olduğundan oyun bu 8 sayısını puan olarak bize yazıyor. Yerleştirilebilecek tüm sayıları tahta üzerinde yerleştirdikten sonra turu tamamlıyor ve sırayı rakibimize veriyoruz. Torbadaki sayıları tüketene kadar oyun sürüyor. Başlangıçta her bir tur için ayarladığımız süre boyunca sayıları tahta üzerine yerleştirebiliriz. Mavi renkli kutucuklar bize aynı turda ekstra taş alma imkanı sunuyor. x2 ve x3 yazılı kareler de, üzerine yerleştirdiğimiz sayının 2 katı veya 3 katını bize puan olarak yazıyor. Oyunu istersek tek kişi, istersek internet üzerinden herhangi bir kişi, istersek aynı cihaz üzerinden iki kişi karşılıklı, istersek de Facebook ile bağlanarak arkadaşlarımızla oynayabiliyoruz.

Oyun, çocukların zihinden işlem yapma kabiliyetlerini geliştiriyor. Ayrıca, hızlı düşünme, stratejik düşünme ve analitik düşünme gibi kazanımlar sağlıyor. Oyunun rekabet içermesi de çocuğu güdüleyip onun zihinden işlem konusunda daha başarılı olmasına imkan tanıyabilir.

Ebeveyne Tavsiye:

Oyun her ne kadar ücretsiz olsa da, oyun içi satın alma seçeneği ve reklam gösterimi bulunuyor. Bu sebeple oyunu oynayan çocuğu refakat etmenizde fayda var.

Öğretmene Tavsiye:

Çocukları karşılıklı şekilde zihinden işlem yapmaya yönlendirebileceğiniz bu oyunun reklamsız versiyonunu matematik derslerinde kullanabilirsiniz.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik  İşlemler, sayılar, zihinden işlem yapma
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama, karşılaştırma
Kavramsal Beceri Sıralama, gruplama, renk, şekil
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Çözüm üretmeye dair motivasyon, esnek ve orijinal düşünme
Teknik Beceriler  Analitik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Var
Geliştirici Wooky Digital
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.mathablegame.com/
Kategori Yapboz
Boyut 60,6 MB
Yaş Sınırı 10 yaş ve üstü
Platformlar iOS