Ephesus_Celsus_Library_Façade

Efes Antik Kenti | Aktivite Önerisi

Türkiye, doğusundan batısına, kadim medeniyetlerin beşiği olan bir coğrafyada bulunuyor. Daha önce Zeugma Mozaik Müzesi yazımızda belirttiğimiz gibi, ülkemiz insanlık tarihinin en eski yapıtlarının gün yüzüne çıktığı topraklarda bulunuyor. Haliyle, ülkemizde bulunan tarihi eserlerde de birçok medeniyetin izleri bulunuyor.

Antik Yunan medeniyeti Ege’nin iki yanına kurulmuş bir medeniyetti. Bugün Yunanistan topraklarında kalan birçok eser olduğu gibi, bizim topraklarımızda da birçok eser bulunuyor, bu medeniyetten arta kalan. Efes Antik Kenti de bunlardan birisi. Aslında, tarihi daha eskilere dayanan bu tarihi yer, hellenistik dönem ve Roma döneminde altın çağını yaşamış, özellikle Roma İmparatorluğu tarafından Anadolu eyaletinin başkenti olarak seçilince nüfusu 200 binlere kadar ulaşmış. Bugün, dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı Efes sınırları içerisindedir. Sadece Yunan mimarisi değil, Roma mimarisine de ev sahipliği yapan Efes’in en bilinen mimari kalıntısı Celsus Kütüphanesi’dir.

Tarihi M.Ö. 6000’li yıllara dayanan Efes Antik Kenti cilalı taş devri, antik çağ, hellenistik dönem, Roma dönemi, Bizans dönemi ve Osmanlı döneminden izler taşıyor. Anadolu’nun kadim geçmişini çocuklarınıza göstermek, onları tarihle buluşturmak isterseniz Efes Antik Kenti tam sizlik. İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan Efes Antik Kenti’ne giriş 40 TL olarak belirlenmiş. Müzekart sahipleri ücretsiz olarak bu tarihi eserleri görme imkanına sahip.

Tarihte yolculuğa çıkmak için Efes Antik Kenti’ni tercih edebilirsiniz.