doozer creek

Doozer Creek Oyun İncelemesi | iOS

Simülasyon oyunları, gerçek dünyayı sanalda oluşturarak riskleri minimuma indirmek için tasarlanırlar. Gerçek dünyada yapamayacağımız birçok şeyi simülasyonlarda yapabiliriz. Bir insanı çocukluğundan yaşlılığına kadar yaşatmak, bir şehir kurmak, yolcu uçağını havalandırmak, kimyasal deneyler yapmak… Simülasyonlar bize birçok imkan tanır. Simülasyonlar sadece gerçek dünyayı sanala taşımakla kalmazlar, bunu oyunlaştırarak, sistem kurmak, idare etmek, doğruyu öğrenmek gibi kazanımlar da sağlar. Biz de, bu kapsamda, çocuklar için üretilmiş ve onları bir sanal dünyanın yöneticileriymiş gibi onlara yönetme imkanı tanıyan bir oyunu inceledik: Doozer Creek.

Doozer Creek, minik karakterlerimiz olan Doozer’ları idare ettiğimiz ve onlara bir şehir kurduğumuz bir şehir simülasyon oyunu. Bize başta verilen imkanlarla, Doozer’ların yaşamasını ve çalışmasını sağlıyoruz. Dükkanlar, eğlence merkezleri, evler, parklar, tarlalar kuruyor ve şehrin işlemesini sağlıyoruz. Bu sayede yeni özellikler açıyor ve şehri daha da geliştiriyoruz. Çocukların hayal dünyalarını geliştirecek bu oyunda para sisteminin olmaması da oyunu sınırlandırmayan bir etken. İstediğimiz seçeneği herhangi bir sınırlama olmadan alıp kullanabiliyoruz. Bu sayede şehri daha güzel hale getiriyor ve Doozer’ları daha mutlu yapıyoruz.

Çocuklar bu oyun sayesinde analitik düşünme, stratejik düşünme, neyi nerede nasıl yapacağını öğrenme, duruma uygun tepki verme gibi kazanımlar sağlıyor.

Oyun, ücretsiz versiyonda sınırlı sayıda içeriğe sahip. Ücretli versiyon için ebeveyn girişi gerekiyor. Bu sayede çocuklar yanlışlıkla satın alma yapmıyorlar. Bu bakımdan olumlu ama sınırlı sayıda içerikten dolayı olumsuz durumda. Oyun, İngilizce olduğundan dolayı ebeveyn kontrolünde oynanmalıdır.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama, karşılaştırma
Kavramsal Beceri Yön, konum, eşleştirme, renk, şekil, boyut,
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  Sorumluluk alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Çözüm üretmeye dair motivasyon, esnek ve orijinal düşünme
Teknik Beceriler  Analitik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Var
Geliştirici Jim Henson Company
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi  http://doozers.com/
Kategori Eğitim
Boyut 104 MB
Yaş Sınırı 4 yaş ve üstü
Platformlar iOS