shutterstock_329170679

Çocuklara Matematiği Sevdirecek 10 Mobil Oyun

Matematik birçok çocuğun korkulu rüyasıdır. Sayılar, kesirler, ondalık sayılar, sonraki aşamalarda problemler, işlemler, denklemler derken birçok çocuk eğitim hayatında matematikte geride kalıyor. Geleneksel öğretme metotlarının faydalı olamadığı bu çocuklar liseye geçtiklerinde daha da zorlanıyorlar ve üniversite sınavında istedikleri sonucu elde edemiyorlar. Günümüzde her ne kadar bunun kırılması için çalışmalar yapılsa da sonucunu almak uzun sürecektir.

Eğitimin, zamana en iyi adapte olan disiplin olduğunu söyleyebiliriz. Tarihin birçok devrinde eğitim ciddi manada ele alınmış ve her türlü imkan eğitim için kullanılmış. Teknoloji de buna dahil. Dolayısıyla günümüzde teknoloji, eğitime de yön vermektedir. Tabletlerin sınıf ortamlarına girmesi ise bunun güzel bir örneği. Peki, salt teknoloji eğitime faydalı olur mu? Önemli olan tablete mi sahip olmak yoksa içeriğindeki zengin kaynaklara mı? Kabul edersiniz ki sadece tabletler bir yardımcı eğitim aracı değildir. İçerikler ne kadar çok ve zenginse, tabletler ve mobil cihazlar eğitimde o kadar faydalı olurlar. Gün geçtikçe sayıları artan eğitsel içerikler çocukların eğitim hayatlarını daha renkli hale getiriyorlar. Biz de, ebeveynlere ve öğretmenlere tavsiye niteliğinde olmasını düşünerek yazımızın başında değindiğimiz matematik konusunu ele aldık. Tabletlerde ve diğer mobil cihazlarda kullanabileceğiniz, çocuğunuzun matematik öğrenmesine ve matematikle ilgili konuları pekiştirmesine olanak sağlayan 10 tane oyunu derledik.

1- Endless Numbers

5

Hikayeleştirilmiş ve aşama aşama giden yapısı ile okul öncesi çocuklara sayıları öğreten Endless Numbers, matematiğin temelini atmak için en uygun oyunlardan birisi. Sadece sayıları değil, toplama işlemini de öğreten oyun çocuklara, hız ve zaman problemi yaşamadan, matematiğin ilk adımı olan rakamları tanıma ve basit toplama işlemini oynayarak öğrenme fırsatını sunuyor.

appstore AndroidMarketLarge

2- 5th Grade Splash Math

splash-math-5-görsel

5. sınıf düzeyine hitap eden ve çocukların belli konularda pratik yapmasını sağlayan, bunu da hikayeleştirme modeli ile eğlenceli bir hale getiren 5th Grade Splash Math, çocukların gelişim grafiklerini de sunarak ailesine ve öğretmenlerine yardımcı oluyor.

appstore

3- TRT Çocuk İbi

TRT_İbi_Oyun _İncelemesi _IOS_ Android_OKO_Gorsel

TRT Çocuk’un sevilen kahramanı İbi ile çocukların matematik öğrenebileceği, basit işlemler, toplama, çıkarma yapabilecekleri ve bunu da hikayeleştirilmiş oyunda sıkılmadan yerine getirebilecekleri bir oyun olan TRT Çocuk İbi, 6-8 yaş arası çocuklara matematiği sevdirecek.

appstore AndroidMarketLarge

4- MyBackPack

MyBackpack1

5 yaş ve altı çocuklar için tasarlanmış bu oyunda basit matematiksel işlemleri yapma hedeflenmektedir. 4 farklı oyun türünde farklı işlemler denenebilir ve ilerleme kaydedilebilir. Zihinden matematik adlı bölümde, çocuklarınızla basit matematik işlemlerini yerine getirebilir ve hedeflere ulaşabilirsiniz. MyBackpack 5 yaş altı çocuklar için zihinden matematiksel işlemleri yapmayı öğrenmede çok faydalı olacak bir uygulamadır.

appstore

5- Sushi Monster

sushi_monster

Basit çarpma ve toplama işlemlerini oyunlaştırma modeli ile zihinden yaptırtan Sushi Monster, hızlı karar verme, zihinden işlem yapma, stratejik düşünme gibi kazanımlar sağlıyor.

appstore

6- Jungle Gym

graciefriendsjunglegymappss1[1]

Çocukların sayı saymasını, eşleştirme yapmasını, rakamları öğrenmesini ve soyut olan sayıyı somut olarak görebilmesini sağlayan bu oyun, erken yaşlarda matematik sevgisi kazandıracak ve çocukların okula başladığında matematikle sıkıntı yaşamalarının önüne geçecektir.

appstore

7- Quento

quento_ss1[1]

İki ve üç adımlı toplama ve çıkarma işlemleri ile zihinden işlem yapmayı ve stratejik düşünmeyi sağlayan Quento, 6 yaş ve üstü çocuklar için eğitici bir oyundur.

appstore AndroidMarketLarge

8- Math Planet

math-planet

Matematiğin en basit işlemlerini güzel bir şekilde anlatan, oynayan çocuğu sıkmayacak şekilde tasarlanan bu oyun, çocukların matematiksel zekasının gelişmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, hikayeleştirildiği için sıkıcılıktan uzak olması ve çocukların hoşuna gidecek şekilde tasarlanması da olumlu yönlerinden. Sayma, sayılar, kesirler, ölçü birimleri gibi temel bilgileri öğretmesi açısından da oldukça faydalı.

appstore AndroidMarketLarge

9- Oh No Fractions!

1

Kesirli sayılarda karşılaştırma ve 4 işlem yaptıran ve kesirli sayıları kabus olmaktan çıkaran Oh No Fractions!, 9 yaş ve üstü çocuklar için eğitici nitelikler taşıyor.

appstore

10- Teachley: Addimal Adventure

1200x630bf[1]

Oyun, hızlı düşünme, analitik düşünme, matematiksel zekayı geliştirme gibi kazanımlar sunuyor. Çocuklar, bu oyunla, zihinden işlem yapabiliyor, hızlı düşünüp karar alabiliyor. Ve bunlardan önemlisi, hikayeleştirilmiş bir olay üzerinden oyun ilerlediği için sıkılma ya da yarıda bırakma gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmıyor.

appstore