IMG_0303

Çocuklar için Yapboz Oyun İncelemesi | iOS, Android

İlk yapbozun (puzzle) 1760 yılında Londra’da John Spilsbury tarafından yapıldığı kabul edilir. Bir harita yapımcısı olan John Spilsbury haritasını sert bir tahta üzerine yerleştirip, ülkelerin sınırlarını mobilyacılıkta kullanılan bir testere ile keserek ilk yapbozu (puzzle) yaratmıştır. Harita yapboz (puzzle) çocuklara coğrafya öğretiminde 1820 yılına kadar eğitim aracı olarak kullanılmış.

Yıllar içerisinde yapbozların şekil ve yapıları değişikliğe uğrasa da eğiticiliği 1820 yılından sonra da devamlılığını sürdürmüş. Yapboz günümüzde hala çocukların dikkat, hafıza, şekilleri tanıma gibi zihinsel ve bilişsel becerilerinin gelişmesi için en çok tercih edilen yöntemlerden biri. Biz de hem eğitim hem de eğlence faktörlerini içerisinde barından bir yapboz oyununu inceledik: Çocuklar için Yapboz.

İki bölümden oluşan oyunun ilk bölümünde tek parça halindeki çeşitli hayvanların yapbozdaki uygun yerlere yerleştirilmesi, ikinci bölümde ise parçalara ayrılmış olan hayvan veya çeşitli varlıkların birleştirilerek yapbozun tamamlanması bekleniyor.

0 – 4 yaş arası çocuklar için tasarlanan oyun müzik, ses efektleri ve bölüm bitiminde çıkan tebrik animasyonlarıyla çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz zamanı daha da keyifli hale getireceğine inanıyoruz.

Oyunun hitap ettiği yaş aralığı da göz önünde bulundurulduğunda genel olarak basit ve çocukların başarma duygusunu pekiştirecek bir oyun olduğunu düşünüyoruz. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu uygulamanın tamamını oynayabilmeniz için uygulama içi satın alma gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ancak oyunun reklam barındırmaması güvenli bir oyun deneyimi yaşamanız açısından önemli bir etken.

 

appstore AndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür Şekilleri anlamlandırma
Hobi
Matematik Şekilleri tanıma ve yerleştirme
Sanat Görsel ve Ses Efektleri
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Düşünme, planlama, karşılaştırma
Kavramsal Beceri Yön, konum, eşleştirme, şekil, boyut,
Dikkat Şekilleri doğru anlamlandırma
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Çözüm üretmeye dair motivasyon, esnek ve orijinal düşünme
Teknik Beceriler  Analitik düşünme, tümevarım
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Yok
Geliştirici The Barn Of Kinder Kids AB
Fiyat Ücretsiz, Uygulama İçi Satın Alım
Oyun Web Sitesi
Kategori Eğitim
Boyut 46,9 MB
Yaş Sınırı 5 yaş ve Altı Çocuklar İçin
Platformlar iOS, Android