1280px-Antep_1250575b

Zeugma Mozaik Müzesi | Aktivite Tavsiyesi

Anadolu Coğrafyası birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu topraklarda imparatorluklar doğmuş, imparatorluklar çökmüştür. Birçok kral, imparator bu topraklar için savaşmış. Bu topraklarda yaşamanın karşılığı olarak bu topraklara da muazzam eserler bırakılmış haliyle. Zaman her şeyi eskittiği gibi medeniyetleri de eskitmiş ve onlardan kalan izleri toprağın altına saklamış. Fakat, günümüzde bazılarına ulaşılmaya başlandı. Yakın bir tarihte, Birecik Barajı’nın su tutmaya başlaması sebebiyle kazıları yapılan Zeugma antik kenti de bunlardan birisi. Baraj su tutacağı için ivedi bir biçimde yürütülen çalışmalar sonrası antik kentte eşine nadir rastlanan mozaiklere ulaşıldı. Üç bölüm halinde gruplanan antik kentin ilk iki bölümü şu an baraj sularının altında kalmış durumda. Üçüncü bölümü de gün yüzüne çıkmayı bekliyor.


Zeugma Antik Kenti’nde çıkan mozaikler, bugün Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan bu müze 1700 metrekare büyüklüğünde birbirinden değerli mozaikler burada sergileniyor. Zamanın getirdiği tahribatı özel sistemlerle kapatan ve mozaikleri gün yüzüne çıkarıp sergileyen bu müze, Zeugma Antik Kenti’nin binlerce yıllık geçmişini bizlere sunuyor. Dünyaca meşhur Çingene Kızı mozaiğinin sergilendiği bu müze Gaziantep’te bulunuyor.

Müze, haftanın her günü ziyaretçilere açık. Giriş müzekartlılar için ücretsiz, müzekartı olmayanlar için 15 TL.

Çocuklarınıza Anadolu’nun kadim geçmişini anlatabileceğiniz ve onları bu coğrafyanın gizemli tarihiyle tanıştırabileceğiniz bu müze sizi zamanda yolculuğa çıkaracak.