tinkerbox

TinkerBox Oyun İncelemesi | iOS

Mekanik sistemler, insanoğlunun kurduğu en karmaşık yapılardan birisidir. Makine çağının gelmesiyle birlikte doğan ve yükselen bu sistemler, zekanın ve tümevarımın en güzel örnekleridir. Çalışan sistemler de insan zekasının başarısıdır. Mekanik sistemler, makineler, çoğu insanın çocukluk hayalidir ve özellikle çoğu erkek çocuğu küçük yaşlarda oyuncaklarının nasıl çalıştığını merak etmiş ve bazıları da bu oyuncakları parçalayarak sistemlerin çalışma mantıklarını çözmeye çalışmıştır. Tabii bu da hem sınırlı kaynak hem de maddi külfet demek oluyor. Ailesinden azar işiten çocuk da bu merakını kırmak zorunda kalıyor. İşte bu noktada karşımıza çıkan simülasyon tarzı oyunlar, çocukların mekanik sistemlere olan merakını kırmalarına ve onların durmalarına engel oluyor. Eskiden Crazy Machines gibi oyunlar vardı, bugün mobil cihazlar için de bu tip oyunlar üretilmeye başlandı. Biz de bunlardan birini inceledik: Tinkerbox.

TinkerBox, temelinde bir puzzle oyunu aslında. Bize bir hedef veriliyor ve o hedefi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunun için de bize çeşitli aletler veriyor. Ekranda yer alan, mesela bir topu, bir kovaya sokmak, bir topu alıp bir yerden bir yere ulaştırmak gibi hedefler oluyor ve bu hedeflere yaylı mekanizma, tahta zeminler, domino taşları gibi alet ve edevatlarla ulaşmaya çalışıyoruz. Yer çekimi, eğim, hız, yükseklik gibi değişkenleri de hesaba katıp sistemi ona göre kurmaya çalışıyoruz. Verilen hedefleri tamamladığımızda bir sonraki aşamaya geçebiliyoruz. Ayrıca, hedef olmadan, kafamızdaki mekanik sistemleri kurabileceğimiz, invention bölümü ile de üreticiliğin sınırlarına ulaşabiliriz.

Oyun, çocukların stratejik düşünme, tümevarım, mekanik sistemlerin çalışma prensipleri, fizik kurallarının öğrenimi gibi kazanımları sağlamaya çalışıyor. Seviye sistemi ile ilerlemesi, ipuçlarının kullanılması ve ilgi çekici arayüzü ile oyunun devamlılığı da sağlanmış oluyor.

İçerik olarak, zihinsel gelişim seviyelerini düşündüğümüzde, 8 yaş ve üstü çocuklar için tasarlanmış bu oyunun Türkçe desteği bulunmuyor. Bu sebeple oyunun ebeveyn kontrolünde oynanmasında fayda var.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim  Fizik
Genel Kültür
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama, karşılaştırma
Kavramsal Beceri Yön, konum, zaman, eşleştirme, renk, şekil, boyut,
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Çözüm üretmeye dair motivasyon, esnek ve orfjinal düşünme
Teknik Beceriler  Analitik düşünme, tümevarım
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Yok
Geliştirici Autodesk
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi
Kategori Yapboz, Simülasyon
Boyut 96,8 MB
Yaş Sınırı 8 yaş ve üstü
Platformlar iOS