1

Oh No Fractions! Oyun İncelemesi | iOS

Kesirler, ilkokul çağındaki bir çocuk için matematiğin en zor konularından birisidir. Çünkü, o güne kadar tam sayılardan başka sayı görmemiş çocuk, birden 1/2, 2/8, 1/5 gibi sayılarla karşılaşıyor ve haliyle afallıyor. Çocuk, kesirleri anlamayı, tam sayıyı parçalayıp bir parçasını almayı, bunları toplamayı öğrenene kadar hem öğretmenler hem de anne babalar oldukça zorlanıyorlar. Mobil oyunların gelişmesi ve neredeyse her alanda artık oyun yapılmasıyla, kesirlerin zor anlaşılması sorunu da ortadan kalkacağa benziyor. Kesirleri, bunlarla dört işlem yapmayı akla yatkın olarak sunan ve çocuğun bunu daha iyi anlaması için detaylı şekilde anlatan Oh No Fractions! oyununu inceledik.

Oyun, 5 farklı alanda oynanıyor. Bunlar, karşılaştırma ve dört işlem. Kesirli sayıları karşılaştırdığımız ilk bölüm, bir kesrin diğerinden büyük olup olmamasını soruyor. Üç farklı cevap opsiyonu bulunuyor. Büyüktür, küçüktür ve eşittir. Kararımızı verip “eminim” dedikten sonra cevabın doğru olup olmadığını gösteriyor ve bunu istersek kanıtlayabiliyor. Diğer bölümler de her birinde farklı farklı oyun oynayabileceğimiz 4 işlem. Verilen iki kesirli sayıyı toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri için kullanıp oyunu oynuyoruz. İlk aşamada payda kısmını sayı doğrusunda belirliyor, sonra da pay kısmını belirtip cevabı gönderiyoruz. Doğruluğu veya yanlışlığına göre dönüt verip her ikisin de işlemleri gösteriyor.

Oyun, 9 yaş ve üstü çocukların kesirli sayılarla ilgili alıştırma yapabileceği bir oyun. Çocuklar, bu oyunla kesirli sayıları öğrenebilir, alıştırma yaparak konuyu pekiştirebilir. Matematik alanında çocuklara faydalı olabilecek bu oyun, verdiği dönütlerle de iyi bir eğitsel oyun örneğidir.

Oyun, ücretsiz versiyonunda, sınırsız olarak sadece karşılaştırma modunu açıyor. Tüm oyunu oynamak için satın alma yapmanız gerekmektedir. Oyun İngilizce olduğu için ebeveyn kontrolünde oynanmasında fayda vardır.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik  Kesirler, kesirlerde 4 işlem
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama, karşılaştırma,
Kavramsal Beceri Sıralama, karşılaştırma, miktar
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler  Analitik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Var
Geliştirici Curious hat
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi  http://www.curioushat.com/oh-no-fractions/
Kategori Eğitim
Boyut 3,1 MB
Yaş Sınırı 9 yaş ve üstü
Platformlar iOS