uludağ milli park

Uludağ Milli Parkı ile Doğayla İç İçe Olacaksınız

Türkiye’de, 40 adet çeşitli büyüklüklerde milli park bulunuyor. Milli Parklar, doğal çevre, jeolojik yapı, korunmaya muhtaç alanlar ve kamp, dinlenme gibi etmenler göz önüne alınarak ilan ediliyorlar. Devlet tarafından korunduğu, özel olarak ilgilenildiği için bu parklar doğal bir hazine olarak görülebilir. Milli parklar, sadece koruma amaçlı ilan edilmiyorlar. Turizm, kamp alanı gibi nedenlerle de ilan edilebiliyorlar. Biz de, Türkiye’nin en güzel milli parklarından birisi olan Uludağ Milli Parkı’ndan bahsetmek istedik.

Uludağ Milli Parkı, Bursa ilimiz sınırları içerisinde bulunan ve Uludağ ve zirvesini de içinde barındıran doğal zenginlikleriyle insanın ruhunu dinlendiren çok özel bir parktır. 1961 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık olarak 12 bin hektar büyüklüğündedir. İçerisinde kış sporlarına elverişli pistler, kamp alanları gibi aktivite alanları bulunan park, Marmara Bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ’ın da zirvesini içinde barındırıyor. Uludağ’ın doğal güzelliklerini keşfetme, kışın yapılabilecek spor aktiviteleri, dağcılık gibi faaliyetlerde bulunabileceğiniz Uludağ Milli Parkı ulaşım konusunda da birçok alternatife sahip. İstenirse karayoluyla Bursa merkezden ulaşabileceğiniz gibi teleferik aracılığıyla da bu milli parka ulaşabilirsiniz. Özellikle teleferik yolculuğu size çok farklı deneyimler yaşatabilir.

Uludağ Milli Parkı çocuklar için de oldukça faydalı olabilecek bir yer. Çocuğunuzla bu milli parkta çok çeşitli aktivitelerde bulunabilirsiniz. İsterseniz kamp yapabilir ya da günübirlik pikniğe gidebilirsiniz. Kış sporları için de oldukça uygun olan bu milli park, kış aylarında kayak yapmaya da oldukça elverişli oluyor. Sömestrde ya da hafta sonu kısa ziyaretlerle, ekipman kiralayarak kayak pistlerini kullanabilirsiniz. Doğa yürüyüşü, doğayı keşfetme, kamp yapma gibi seçenekleri bulunan Uludağ Milli Parkı, İstanbul’a 3, Ankara ve İzmir’e 6 saat mesafede bulunuyor.