1

Rocket Speller Oyun İncelemesi | iOS

Dil öğrenimi, özellikle ülkemizde, oldukça meşakkatli bir iş. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren yabancı dil öğrenimine zorunlu olarak katıldıkları halde öğrenim noktasında oldukça gerilerdeyiz. Bunun da altında kelime öğrenmeme ve pratik yapmama yatıyor. İngilizce öğrenimi için kelime öğrenmek ve bunun telaffuzu, ayrıca öğrenilen kelimelerin kullanımı dil öğrenimini daha kalıcı hale getirecektir. Biz, sizler için, çocukların küçük yaşlarda İngilizce kelimeler öğrenecekleri ve bunları doğru telaffuz edebilecekleri bir oyunu inceledik: Rocket Speller.

Oyun, hikayeleştirilmiş bir biçimde, İngilizce kelimelerin yazımı ve okunuşu üzerine kurulu. Karakter olarak bir uzaylı seçilmiş. UFO’su ile uzayda seyahate eden karakterimiz sırasıyla kelimelere denk geliyor ve bizden bu kelimelerin, harflerini doğru sırayla yazıp okunuşunu dinlememizi istiyor. Kelime önce tamamı telaffuz edilerek veriliyor, sonra harf harf yeniden yazıyoruz. Her harfe dokunduğumuzda onun o kelimedeki okunuşunu duyuyoruz. Tamamladığımızda harfleri sırasıyla telaffuz edip, kelimenin okunuşunu veriyor ve sonraki kelimeye geçiyor. Üç kelimede bir bir roket parçası kazanıyoruz. 12 kelimeyi tamamladığımızda uzaya roket gönderebiliyoruz. Gönderdiğimiz roketle de yıldızları topluyor ve sonraki aşamalara geçiyoruz.

Oyun, 5 seviyeden oluşuyor. Her seviyede aynı sayıda kelime sorulduğu halde, her seviyede farklı uzunlukta kelimeler geliyor. İlk seviyede 3-6 harf arası kelimeler gelirken sonraki aşamada 3-10 harf arası kelimeler karşımıza çıkıyor. Bu da yeni kelime öğrenimi için bir avantaj oluyor haliyle. Ayrıca, ana ekranda kelime kategorileri de seçebiliyoruz.

Oyun, anadili İngilizce olan çocuklar için alt sınırı 5 yaş olarak almış olsa da, ülkemizde yabancı dil eğitimi  daha geç yaşlarda başladığı için biz bunu 7 yaş olarak uygun görüyoruz. Çocuğun yabancı dil eğitimine katkı sağlayacak bu oyun, yönerge takibi, dil öğrenimi, kelime telaffuzu ve yeni kelime öğrenimi gibi kazanımlar sağlamaktadır.

Oyun İngilizce olduğu için, oyunu oynayan çocuklara bir büyüğünün refakat etmesinde fayda olacaktır. Bu oyunu tüm öğretmen ve ebeveynlere tavsiye ediyoruz.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi

 Yönerge takibi, dil öğrenimi

Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama, karşılaştırma, anlam çıkartma,
Kavramsal Beceri Sıralama, gruplama
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime özendirmesi yok
Geliştirici Little Big Thinkers
Fiyat $0,99
Oyun Web Sitesi  http://www.littlebigthinkers.com/
Kategori Eğitim
Boyut 35,5 MB
Yaş Sınırı 7 yaş ve üstü
Platformlar iOS