breath_think_do_with_sesame_ss2

Breathe, Think, Do with Sesame Oyun İncelemesi | iOS, Android

Susam Sokağı, 80’li ve 90’lı yıllarda çocuk olanların en çok sevdiği ve hala özlemini duydukları bir çocuk programıydı. Minik Kuş, Kurabiye Canavarı, Edi ve Büdü ve diğerleri… Çocukluğumuzun kahramanları her ne kadar bugün ülkemizde yayınlanmıyorsa da, yurtdışında hala devam ediyor ve yeni karakterler ekleniyor. Üstelik bunlar eğitici mobil oyunlarda bile yer alıyorlar. Biz, bugün çocuklar için faydalı olacak bir Susam Sokağı oyunu inceledik: Breathe, Think, Do with Sesame.

Çocuklar, duygularını kontrol edebilmekte her zaman başarılı olamazlar. Zira onlarda mantık, duygular kadar gelişmemiş oluyor. Çocukların korku, öfke, sinirlenme, kararsız kalma gibi durumlarda ne yapacakları da çoğu zaman belli olmaz. Oyun, çocuklara sakinleşmeyi ve yapacağı hareketleri düşünerek yapmayı öğretiyor. Bunu da oldukça güzel bir yöntemle uyguluyor. Çeşitli zorluklar yaşayan ve yaşadığı zorlukların yüzünden duygularına yenilen ve ne yapacağını bilemeyen kahramanımıza yardım edilmesi temeline kurulu oyunda çocuklar, örneğin ayakkabısını giyerken zorlanan bu karakterimize yardım ediyorlar. Bunu da oyun yönergelerle çocuklara yaptırıyor. İlk olarak elleri göbeklere yerleştiriyor ve üç kere derin nefes aldırıyor. Üç kere derin nefes alan karakterimiz sonraki aşamaya geçiyor. Bu aşamada baloncuklar patlatarak karakterin düşünmesini sağlıyoruz. Üç farklı seçenek düşünen karakterimize bunlardan birini seçerek yardımcı oluyoruz. Seçtiğimiz şeyi karakterimiz uyguluyor ve sıkıntısı gideriliyor.

Oyun, çocuklara stresle başa çıkma yöntemlerini öğretiyor. Çocuk, stresli durumlarda ne gibi tepki verebileceğini ve nasıl sakinleşip doğru hamleyi yapacağını bu oyunla öğrenebilir. Duygu kontrolü noktasında faydalı olabilecek bu oyun aynı zamanda çocukların genellikle düştüğü zor durumlar için de bir çıkış yolu sağlayabilir.

Oyun, ebeveyn kontrolüne de önem veriyor. Tamamı İngilizce olan oyunda çocuğu yönlendiren sesin yerine anne baba kendi sesini kaydedip çocuğunu kendisi yönlendirebiliyor. Bu bakımdan, benzer örneklerden sıyrılıp ön plana çıkan bu oyunu tavsiye ediyoruz.

appstore AndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge Takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama, karşılaştırma
Kavramsal Beceri Zaman, sıralama
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj: Sakinleşme ve doğru karar vermeye yönlendiriyor.
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Yok
Geliştirici Sesame Street
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.sesamestreet.org/
Kategori Eğitim
Boyut 200 MB
Yaş Sınırı 5 yaş ve altı
Platformlar iOS, Android