Go20Nini.png.resize.710x399[1]

Go Nini Oyun İncelemesi | iOS

Çağımızın en büyük problemlerinden biri obezitedir. Ve obeziteye de küçük yaşta sağlıksız beslenme alışkanlığı sebep olur. Fast food alışkanlığı, atıştırmalıkların ve abur cuburların çokça tüketilmesi sağlıksız beslenmenin basamaklarıdır ve bunlar da obeziteye sebep olurlar. Çocukların daha sağlıklı yiyecekler yemelerini sağlamak da oldukça zor oluyor. Bunu dikkate alan yapımcılar, Go Nini adındaki oyunu geliştirmişler ve çocukların daha sağlıklı besinler tüketmelerine yardımcı olmaya çalışmışlar. Biz de bu oyunu sizler için inceledik.

Oyun, sağlıklı ve sağlıksız yiyeceklerin ayrımını yapma temeline kurulu. Kahramanımız Nini’ye bu konuda yardım ederek sağlıklı ya da sağlıksız yiyecekleri görebiliyor ve ayrımını yapabiliyoruz. Çocuklar bu oyunu oynayarak, kendilerine neyin enerji vereceğini, neyin sağlıksız olduğunu görebilirler. Nini, her piknik alanında bize üç ya da dört farklı seçenek sunuyor. Bizim, hedefine ulaşması için Nini’ye sağlıklı besinleri yedirmemiz gerekiyor. Mesela, patates kızartması, elma ve kola seçeneklerinden elmayı seçtiğimizde güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Diğerlerini seçersek güçsüz bir şekilde, kan ter içinde yola devam ediyor. Hedefe ulaştığında yiyeceklerin yarıdan fazlasını sağlıklı olarak seçmişsek, Nini büyüyor ve bir sonraki aşamaya geçiliyor. Nini, sağlıklı yiyecekleri yiyerek ve engellerden zıplayarak hedefine ulaşıyor ve oyunu tamamlıyor.

Oyun, çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmada yardımcı olabilir. Hangi yiyeceğin ve içeceğin sağlıklı olduğunu, hangisinin az enerji verdiğini ve şişmanlattığını bu oyunla çocuklara öğretebilirsiniz. Çocuklar, bu oyunun verdiği mesaj doğrultusunda, burun kıvırdıkları sağlıklı yiyecek ve içecekleri sevebilir ve bunları yemek ve içmek için sorun çıkarmayabilirler.

Oyunun dezavantajı olarak, çabuk bitmesi ve kısa sürmesi gösterilebilir. Çocuğunuz oynarken onun seçtiği doğru seçeneklere olumlu dönüt vererek çocuğun seçimini pekiştirebilir ve öğrendiğinin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge Takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür  Yiyecekler
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Neden-sonuç ilişkisi kurma, Anlam çıkarma
Kavramsal Beceri Eşleştirme
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj: Sağlıklı yiyecekleri tanıma imkanı
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Yok
Geliştirici Fred Rogers Center
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.fredrogerscenter.org/
Kategori Eğitim
Boyut 80,2 MB
Yaş Sınırı 3-5 yaş arası
Platformlar iOS