fit brains

Fit Brains for Kids Oyun İncelemesi | iOS

Zihinsel gelişim, çocuğu hayata adapte eden en önemli kısımdır. Çocuğun, dünyayı tanıyıp, çevresine adapte olup, zihinsel gelişimi sağlıklı bir şekilde devam etmesi, onu hayata iyi bir şekilde hazırlar. Zihinsel gelişimi sağlayan birçok unsur vardır. Oyunlar da bunlardan birisidir. Oyunlar ile büyüklük küçüklük, farklı olanı bulma, sayıları tanıma gibi zihinsel gelişime katkı sağlayan aktiviteler yapılabilir. Biz de, bu aktiviteleri dijital ortamda yapan ve çocuğun gelişim süreciyle ilgili anne babaya veri toplayabileyen Fit Brains for Kids oyununu inceledik.

Fit Brains for Kids, çocukları bir maceraya davet edip, zihinsel gelişime katkı sağlayacak aktiviteleri bu hikaye üzerinden yaptıran bir oyun. Oyun, en temel seviyeden başlıyor. Oyunu açan anne baba, ilk başta çocuğu için bir kimlik oluşturuyor. Yaş, cinsiyet, isim gibi bilgileri girdikten sonra oyun çocuk tarafından kullanılabilir hale geliyor. Çocuk,  tablet üzerinden bu oyunu oynadığı müddetçe de yaptığı her şey kaydediliyor. Bu sayede ebeveyn, istediği her an paneline girip çocuğun zihinsel gelişim durumunu kontrol edebiliyor. Çocuk, oyuna çok basit şekilde başlıyor. Karakter her seferinde çocuğu yönlendiriyor ve mesela “hangisi küçüktür?” sorusunu iletiyor. Çocuk verdiği cevaba göre sonraki aşamaya geçiyor. 3 doğru yanıtta bir, hikayeleştirmede yer alan parka bir nesne ekleyebiliyoruz. Bu sayede çocuk sıkılmadan, sonraki aşamalara devam etme ve oyunu oynama güdüsü kazanıyor.

Oyun, çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlıyor. Büyüklük küçüklük, şekil, sıra, sayı, farklılık, eşleştirme gibi kavramlar üzerinden şekillenen oyun çocuğun dünyayı ve çevresini tanımasına imkan tanıyor. Arkaplanda tuttuğu verileri de anne baba ile grafik şeklinde paylaşarak çocuğun gelişim sürecini izleme fırsatı sunuyor.

Belli bir kısma kadar ücretsiz olarak kullanabilen bu oyun, daha farklı sorular, aktiviteler için ve aileye veri sunumu için ücretli üyelik talep ediyor. Ücretli üyelik alan ebeveyn çocuğuyla alakalı, oyun içerisindeki duruma göre verilere ulaşabiliyor ve bunları yorumlayabiliyor. Tamamen İngilizce olan bu oyunu, çocuklarınıza eşlik ederek oynatabilirsiniz.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge Takibi, Yabancı dil öğrenimi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik  Sayılar
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Karşılaştırma, anlam çıkarma
Kavramsal Beceri Yön, konum, sıralama, renk, şekil, eşleştirme
Dikkat
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim  Kendini tanıma
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Yok
Geliştirici Rosetta Stone Canada
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.fitbrains.com/
Kategori Eğitim
Boyut 73,6 MB
Yaş Sınırı 5 yaş ve altı
Platformlar iOS