etnografya1

Ankara Etnografya Müzesi

Türkiye’de, cumhuriyet döneminde, müze olarak tasarlanıp ziyarete açılan ilk devlet müzesi olan Ankara Etnografya Müzesi, ziyaretçilerine geçmişten bir ayna vazifesi görüyor.

Mütevazı binası ve içeriği ile ziyaretçilerini bekleyen Ankara Etnografya Müzesi içerisinde, Osmanlı’nın son dönemi ile cumhuriyetin ilk yıllarının halk yaşamına dair eserleri görebiliyorsunuz. Çeşitli sergi salonları altında sergilenen eserler, kıyafetler, hat tabloları, çini eserleri, günlük yaşam örnekleri, bakırcılık vb. gibi metal işlerine dair örneklerden oluşuyor. Yaşamın kendisini adeta dondurup yıllar sonra bile bize armağan eden müzede, çok farklı eserler bulunuyor. Anadolu’nun çeşitli yerlerinden eserlerin yer aldığı müzede ayrıca sünnet odası, Türk kahvesi, bakırcı gibi konsept çalışmalar da mevcut. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e defnedildiği zamana kadar bekletildiği bu müzede tarihe tanıklık edebilir, Anadolu’nun geçirdiği evrelere ve günlük yaşama dair bilgiler edinebilirsiniz.

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan ve Namazgah adı ile anılan tepeye kurulan Etnografya Müzesi, haftanın her günü ziyarete açık. Detaylı bilgiyi müzenin internet sitesinden alabilirsiniz.