picnic-644278_1920

Hafta Sonu Ailecek Yapılabilecek 5 Aktivite

Aile olmak sadece aynı çatı altında aynı soyadını paylaşmak demek değildir. Ailenin, birbirini seven ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanan bireylerden oluşması gerekir ve böyle aileler her zaman daha mutlu olmuşlardır. Mutlu bir ailede ise zihni açık, öz güveni yüksek, geleceğe umutla bakan nesiller yetişir. Aile, birbiriyle geçirdiği sürede, biriktirdiği anılarla gelecekte kendisine yer bulur.

Aktiviteler, bir ailenin anı biriktirmesinin en kolay yollarıdır ve çocukları tekdüze okul-ev hayatından sıyırıp onlara farklı deneyimler yaşatır. Sizler için, hafta sonu yapabileceğiniz 5 aktiviteyi derledik.

1- Gezmek

walk-842535_1280

Şehrinizdeki önemli kültürel yerleri, doğa harikalarını, tabiatın en özel köşelerini hafta sonu ziyaret etmek, güzel vakit geçirmek, hem sizin için hem de çocuğunuz için çok önemlidir. Keşfetme duygularını harekete geçirecek bu aktivite ile ailecek güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

2- Balık Tutmak

fishing-797187_1280

Balık tutmak için sabrı öğretir derler. Bir babanın, çocuğuyla, özellikle erkek çocuğuyla deneyimleyebileceği en güzel duygulardan birisidir. Sabahın ilk ışıkları ile deniz veya göl kenarına gidip olta sallamak, balığın oltaya gelmesini beklemek, tutulan balığı kovaya koymak ya da onu özgürlüğüne kavuşturmak, çocuklar için çok farklı duygular sağlayacaktır.

3- Piknik Yapmak

picnic-644278_1920

Tabiat bağrını açmıştır ve hava da güzeldir. Ailecek araca binilir, güzel bir mesire alanına, sahile ya da bir ormana gidilir. Kahvaltı yapılır, top oynanır, mangal yapılır, yürünür ve günün yorgunluğu çökmüş şekilde eve dönülür ama o gün, belki uzun yıllar hatırlanacak güzel bir gün olmuş olur.

4- Akraba Ziyareti

Her ne kadar eskisi kadar sık yapılmasa da, akraba ziyareti aile bağlarını kuvvetlendiren ve çocukları akrabalık müessesesi ile tanıştıran bir davranıştır. Amca, dayı, büyükanne, büyükbaba vb. ziyaret edilmeli, çocukların onlardan uzak kalmamalarına olanak sağlanmalıdır.

5- Sinema veya Tiyatroya gitmek

ballet-don-quijote-895062_1920

Film veya tiyatrolar, çocuğun görsel zekasının gelişmesi için uygun aktivitelerdir. Hafta sonu, güzel bir animasyon filmine ya da bir çocuk oyununa gidilip ailecek güzel zaman geçirilebilir. Bu sayede çocuk hem sinema ve tiyatroya ilgi duyar hem de unutamayacakları bir gün geçirebilirler.