DSC_0974[1]

İstanbul Arkeoloji Müzesi ile Zamanda Yolculuk Yapın

Tarih bir milletin ortak hafızasıdır. Toprağa serpilmiş eserler de bu hafızanın bilgi kırıntılarıdır. İnsanoğlu onbinlerce yıldır dünya üzerinde yaşıyor ve dün de bugün de eserler bırakıp gidiyor. Bu eserler ise, zaman geliyor yok oluyor, zaman geliyor karanlıktan çıkarılıp insanların istifadesine sunuluyor. İstanbul gibi, geçmişi binlerce yıla dayanan şehirlerin de bu tip bilgi kırıntılarını bir araya getirdikleri müzeleri oluyor. Arkeoloji müzeleri işte bu görevi görüyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi, kadim şehrin geçmişine bir ayna adeta. Roma ve Bizans gibi imparatorluklardan kalan eserlere ev sahipliği yapan müze, sadece bunlarla sınırlı değil elbette. Tarihin birçok döneminden izler taşıyan bu müzede geçmişe adet bir yolculuk yapıyorsunuz.

Sultanahmet semtinde bulunan ve Topkapı Sarayı’na komşu olan ana binası, dünyada müze olarak tasarlanmış ve kullanılan ilk 10 müze içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Çinili Köşk ve Eski Şark Eserleri Müzeleri de İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne dahildir.

Tarihin farklı dönemlerine izler bırakmış uygarlıklardan kalan çeşitli eserlere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alır. Ayrıca Türkiye’nin de müze olarak düzenlenmiş ilk kurumudur. Sahip olduğu çarpıcı koleksiyonların yanı sıra müze binalarının mimarisi ve bahçesi ile de tarihsel ve doğal öneme sahiptir.

Çocuklarınızı Zamanda Yolculuğa Çıkarın

İstanbul Arkeoloji Müzesini çocuklarınızla ziyaret ederek, geçmişe dair canlı örnekler gösterebilir ve onları tarihe ve geçmiş medeniyetlere merak duyar hale getirebilirsiniz. Eski medeniyetlerden kalanları onlara anlatabilir, yaşadığı şehrin geçmişi hakkında, eski imparatorluklar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

Her gün 9.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık olan İstanbul Arkeoloji Müzesi sizi bekliyor.