classifyitcrop.jpg__500x300_q85_crop_upscale[1]

Classify It! Oyun İncelemesi |iOS, Android

Canlılar alemi, yüzbinlerce tür milyarlarca üyesi ile dünyanın sakinleridirler. Koskoca bir ekosistemi oluşturan canlılar, biyolojide farklı farklı şekillerde sınıflandırılıyorlar. Sınıflandırılmaları da özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için o kadar karmaşık geliyor ki… Bunu göz önüne alan yapımcılar, çocukların bu sınıflandırmaları ve bu sınıflarda ve türlerde bulunan canlıları daha iyi öğrensinler diye bir oyun geliştirmişler. Biz de bu oyunu inceledik: Classify It!

Classify It, adından anlaşılacağı gibi, sınıflandırma temeline kurulmuş bir eğitsel mobil oyundur. Oyunda seviye seviye görevler bulunuyor. Zorluk derecesini seçtikten sonra görevlere başlıyoruz. Bize verilen tablodaki canlılardan hangisinin memeli, hangisinin perde ayaklı, hanginin uçtuğu gibi sorular yöneltiliyor ve bizden seçmemizi bekliyor. Seçim yapıldıktan sonra aşağıda yer alan sınıflandır (classify) butonuna basıyoruz ve sonuçları görüyoruz. %75 ve üzeri doğru oranı yakaladığımızda bir sonraki aşamaya geçiş hakkı kazanıyoruz. Altında kalırsak tekrar etmemizi istiyor.

Oyun, biyoloji konusunda çocukların bilgilerini arttırabilecekleri, hayvanlar alemindeki canlıları tanıyabilecekleri ve hangisinin hangi sınıfta, türde vb. olduğunu görebileceği mükemmel bir oyun. Reklam içermiyor ve oynanabilirliği yüksek. Hem seviye seçme, hem görev olması hem de başarı kilitlerinin bulunması oyunda motivasyon kaynağı olarak konumlandırılmış ve oyunun sürekliliği sağlanmış.

8 yaş ve üzeri çocuklar için tasarlanmış bu oyun, yetişkinlerin de hayret ederek oynayacakları bir oyun. Öyle ki, doğru bildiğiniz yanlışları görüyor, dikkatinizi ölçebiliyor, yeni şeyler öğrenebiliyorsunuz. Oyunun tamamen İngilizce olması bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bu bakımdan, en azından, oynayan çocukların ya da anne ve babaların İngilizce bilgisinin bulunması şart.

appstoreAndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge Takibi, yabancı dil öğrenimi
Fen/Doğa ve Bilim  Biyoloji, doğa
Genel Kültür  Canlılar
Hobi
Matematik
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri  Neden-sonuç ilişkisi kurma, planlama, karşılaştırma, anlam çıkartma
Kavramsal Beceri Sıralama, gruplama, eşleştirme
Dikkat  Bilişsel etkinliklere odaklanma, belirli uyarıcıları arama,
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi
Sosyal-Duygusal Gelişim Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj: Olumlu Mesaj Var
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Yok
Geliştirici American Association for the Advancement of Science
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.sciencemag.org/
Kategori Eğitim
Boyut 98,3 MB
Yaş Sınırı 8 yaş ve üstü
Platformlar IOS, Android