boy-948187_1920

Okul Dışında Yapılabilecek 5 Aktivite

Çocuklar, okul hayatında aldıklarıyla geleceğe yürürler. Fakat, yürüyüşlerinin de sağlam zeminde olması lazım. Bunu da sağlayan okul dışı aktiviteleridir. Okul dışı aktivitelerle desteklenen çocuk gelişimi, onları hayata daha hızlı ve en iyi şekilde adapte eder. Ama aileler, çocuklarına okul dışında ne gibi aktiviteler yaptıracaklarını genelde bilmiyorlar. Biz, sizin için, okul dışında yapılabilecek ve çocukların hoşuna gidecek 5 aktiviteyi derledik.

1- Sahne Sanatları

ballet-don-quijote-895062_1920

Tiyatro, gösteri, dans gibi aktiviteler, ister izleyici ister uygulayıcı konumda olsun, çocukların zihinsel, bilişsel ve psiko-motor gelişimlerine büyük katkı sağlar. Sosyalleşme, kendilerini ifade etme, özgüven sahibi olma gibi sosyo-psikolojik kazanımları da bulunan bu aktivitelerden çocuklarınızı mutlaka faydalandırın. Ayrıca, çocuğunuz mutlaka bu aktivitelerde bulunmak zorunda da değil. Haftada bir tiyatroya gitmek de onlar için bambaşka bir deneyim olacaktır.

2- Spor

sport-858206_1920

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Çocuğunuz için spor, onun fiziksel gelişimi ve psiko-motor gelişimi için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca spor, onların sosyalleşmelerine de katkı sağlar. Futbol, basketbol, yüzme gibi herkesin imkan bulabileceği sporları çocuklarınıza muhakkak yaptırın. Bir mahalle maçı bile onun için oldukça kıymetli olabilir 🙂

3- Gezi

singapore-649108_1280

Keşfetme, öğrenme, sadece kitaplarla yahut görsel mecralarla mümkün olmaz. Çocuğun farklı bakış açıları kazanması, farklı yerler farklı kültürler tanıması gezmek ile mümkündür. Hafta sonları ya da yaz tatillerinde, ailecek gezmeyi ve gezerken de bunu sabit anılara çevirmeyi ihmal etmeyin. Fotoğraf çekmek bu konuda size oldukça yardımcı da olacaktır.

4- Müzik

person-822803_1920

Her çocuğun ve ergenlik çağına gelmiş yetişkin adayının en çok merak duyduğu şeylerden birisi müziktir. Çocuğunuzu, yeteneği ölçüsünde, müziğe yönlendirip onun en azından bir enstrüman çalmasını sağlayabilirsiniz. Ritim duygusu gelişmiş bir çocuk bunu hayatında da olumlu olarak kullanacaktır. Ayrıca, enstrüman çalmanın hem zihinsel hem de psiko-motor gelişimine büyük katkıları vardır.

5- Görsel sanatlar

painting-808011_1280

Çocuğun hayal gücünü geliştiren ve onun ufkunu açan en önemli aktivite çizimdir. Çocuklar küçük yaştan itibaren çizmeye, boyamaya oldukça meraklıdır. Çocuğunuzun hayal gücünü sınırlandırmamak, onun fikir dünyasının geniş olmasını sağlamak ve ileriki yaşantısında başarılı biri olmasını istiyorsanız onu mutlaka görsel sanatlara yönlendirin. Evin duvarları onun için bir sanat duvarı olsun. Yazılabilir duvar boyası kullanılmış bir odada ya da büyük boy kağıtlarda çocuğunuz hayal dünyasını şekillendirsin. Oldukça faydasını göreceksiniz.