IMG_0256

Halaman Oyun İncelemesi | iOS

Aslında hepimizin ihtiyaç duyduğu yegane şey doğa. Son zamanlarda, şehirleşmenin artmasıyla, etrafımızda var olan doğal yaşam alanlarımız giderek azaldı. Bu azalmayla birlikte, bizler doğanın ne olduğunu unuttuk, çocuklarımız belki de hiç öğrenemedi. Doğanın zenginliği karşısında hayrete düşmeyeli ne kadar zaman oldu, hiç düşündünüz mü? Peki çocuklarınız değişik türler ve yaşayış şekilleri hakkında ne kadar fikir sahibi?

Halaman oyununu incelediğimizde aklımızda ilk olarak bu sorular belirdi.

Çocukları ekoloji hakkında düşünmeye sevk etmesi amaçlanan oyunda, Yaprak Döken Orman, Kurak Çöl ve Ilıman Çayırlar olmak üzere 3 ekolojik bölge yansıtılıyor. Bu ekolojik bölgelerin bitki ve hayvan çeşitliliğini görebilir, mevsimlere ve gece-gündüz farkına göre değişimlerini izleyebilirsiniz. Ayrıca hangi iklim bölgesinde hangi hayvanın nerede yaşadığına dair çocuklarınızla keyifli deneyimler de edinebilirsiniz.

Oyun, yukarıdaki özellikleri haricinde, küçük ama aslında çok önemli olan işitsel özelliklere de sahip. Doğanın, kendine ait o eşsiz, dinlendirici sesi karşısında huzurla dolabilirsiniz.

Konu sesten açılmışken oyunun özelliklerden birisi de ses kaydı. Coğrafya ile ilgili çocuğunuza hangi bilgiyi vermek istiyorsanız ses kaydı yapabilir, çocuğunuz tek başına oynadığında da bilgilerini hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yan menüde yer alan bitkilere dokunduğunuzda, o bitki hakkında ayrıntılı görüntü ve bilgiye de sahip olabiliyorsunuz.

“Halaman” çocuğunuzun gece – gündüz farkını, mevsimlerin değişimini ve zaman kavramını öğrenebilmesi açısından oldukça faydalı bir oyun. Yalnız uyarmalıyız ki, bu oyun uzun soluklu bir oyun. Sabırlı olmalı ve gelişimleri takip etmelisiniz.

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge Takibi
Fen/Doğa ve Bilim Doğa
Genel Kültür
Hobi
Matematik
Sanat Görsel ve Ses Efektleri
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Düşünme, Yorumlama
Kavramsal Beceri Mevsim, Gece-Gündüz ve Doğal Yaşam
Dikkat Farklılıkları Ayırt Edebilme
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi Var
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma Uygun Tepki Verme
Değerler Eğitimi Çevre – Doğa Sevgisi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj: Olumlu Mesaj Var
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Yok
Geliştirici Tinybop
Fiyat 7,99 TL
Oyun Web Sitesi https://itunes.apple.com/tr/app/halaman/id872615882?l=tr&mt=8
Kategori Eğitim
Boyut 327 MB
Yaş Sınırı  4 Yaş
Platformlar IOS