hovercraft1

Hovercraft – Build Fly Retry Oyun İncelemesi | iOS, Android

Yarış oyunları en çok tercih edilen oyunlardan bir tanesidir. Çocuklar da yarış oyunlarını çok sevmektedirler. Son model arabalar, hız, adrenalin gibi yarış oyunlarının vazgeçilmezleri varken, bunları kullanmayan ve konseptini oluşturan farklı bir örneği inceledik: Hovercraft – Build Fly Retry

Oyun, ilk başta verilen bir “hovercraft” yani uçan araba ile başlıyor. Belli bir yakıtı olan aracımız, otoyolda ilerleyerek altın ve yakıt topluyor ve daha uzun mesafelere, hiç çarpmadan gitmeye çalışıyor. Bizim yapmamamız gereken, yükseltmelerde kullanmak üzere altınları, daha uzun gitmek için de yakıtları toplamak. Bu ise öyle göründüğü kadar kolay olmuyor. Çarpmamaya dikkat edilmesi gerekiyor ki en zor kısım burası oluyor. Yoldan çıkma veya ufacık bir çarpma dahi yarışı bitiriyor.

Oyun içerisinde yer alan günlük yarışlar, yeni araçlar açma görevi, yükseltmeler ve en önemlisi kendi aracını oluşturabilme gibi özellikler oyunun oynanabilirliği açısından önemli ve çocukların sıkılmalarını engelleyen faktörlerdir. Fakat, oyun içi satın alma özelliği, bir çocuğun anlayamayacağı reklam butonları, satın alma butonları, oyun için negatif etki yapıyor. Bir süre sonra oyunun sıkıcı hale gelmesi ve belli bir amacının olmaması da oyun için negatif faktörler.

Oyun, çocukların dikkatlerini, yön bilgilerini, üç boyutlu düşünme becerilerini geliştirmelerine imkan sağlayabiliyor. Ama oyun içi satın almalar, reklamlar ve bir süre sonra sıkıcı hale gelmesi oyunun negatif değerleri olarak göze çarpıyor.

Çocuk, oyunu aile gözetiminde oynamalı ve gerekiyorsa anne baba, yönergeleri kendisi vermeli. Fakat, mutlaka ama mutlaka yeni araç üretme modunu denemeyi ihmal etmeyin. Belki de yarıştan daha çok, kutu kutu parçaları bir araya getirip uçan araç yapmak çocuklarınız hoşuna gidecektir.

Oyun, içerisinde bulunan ve 3d model yapabileceğiniz özelliği ile üç boyutlu düşünme becerisini kazandırmaktadır.

appstoreAndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge Takibi
Fen/Doğa ve Bilim Fizik
Genel Kültür
Hobi  Arabalar
Matematik  3 boyut
Sanat  Tasarım
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri  Planlama
Kavramsal Beceri  Yön, Konum, zaman
Dikkat  Odaklanma
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  3 boyutlu düşünme
Teknik Beceriler  3 boyutlu tasarım, analitik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj: Olumlu Mesaj yok
Korku & Şiddet: Şiddet var.
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Aşırı reklam gösterimi var.
Geliştirici highscorehero
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.highscorehero.com/
Kategori Yarış
Boyut 80 MB
Yaş Sınırı  7 Yaş
Platformlar iOS, Android
Uygulama İkonu  Hovercraft-Build-Fly-Retry-icon[1]