truecolor

True Color Oyun İncelemesi | Android

Güneşin bize sunduğu en güzel armağanlardan birisi de hiç şüphesiz renklerdir. Renkler ise bir çocuğun öğrenirken en çok eğlendiği şeydir. Renkler, beynin algıladığı en önemli dış etmenlerdir ve bununla ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Biz de, renkler üzerine kurulu bir oyunu inceledik. Bu oyun beynin renkleri ve yazıları algılaması üzerine kurulu ve nörobilim temelli bir oyun. Sadece çocuklarınız değil, siz de severek oynayacaksınız: TrueColor.

İletişimde iki kanal varsayımı vardır. Birisi ses, diğeri görüntüdür. Görüntü, beynin algılaması ile gerçekleşir. Yazıları görürüz, beynimiz bunu anlayacağımız şekle çevirir ve anlarız. Renkler de bizim beynimizin bize algılatması ile algılanır. TrueColor, görüntü temelinden yola çıkarak beynimizin doğru kararlar almasını sağlıyor. 7 yaş ve üzerine için uygun olan bu oyunda 4 farklı oyun türü vardır. Biri klasik, diğeri geri sayım, üçüncüsü renk seçme ve dördüncüsü doğru olanı bulma. Hepsinde ise aynı mantık işlemektedir. Ortada bir yazı vardır ve etrafında renk dönmektedir. Yazılar renk isimlerinden oluşuyor ve etrafında dönen rengin renginde oluyor.

Mesela, yazı kırmızı ve etrafında dönen renk yeşilse kırmızı yazısı yeşil renkte yazılıyor. Aynen bu şekilde: Kırmızı. İlk oyun türünde belli bir süreniz var bu süre içinde doğru ya da yanlış olanı işaretlemeniz gerekiyor. Verdiğimiz örnek yanlış bir örnekti. Hata yapılana kadar, daha da zor şekilde sorular sorulmaya devam ediyor. Sürenin olması, rekor kırmaya çalışmak gibi etmenlerle oyun daha eğlenceli hale getirilmiş ve rekabet hissi sağlanmış.

Oyun, çocuklar için beynin algılarını doğru olana yönlendirme, doğru olanı seçme kazanımları sağlıyor. Hızlı düşünme becerisi kazandırmak, süreyi etkin kullanmak, rekabetten doğan motivasyon da oyunun diğer kazanımları oluyor.

Sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de, oynarken beynin çalıştığına ve sınırları zorladığına şahit olacağınız bu oyun, çok iyi bir nörobilim temelli oyundur ve özellikle çocuklar için beyin gelişimine oldukça katkısı olacaktır. Hızı ve rekabeti sağladığı için ve hırsa sebep olduğundan, özellikle çocuklar için, oynamalarına kısıtlama getirilebilecek bir oyun olan TrueColor kararında kullanılınca oldukça faydalı bir oyun olacaktır.

AndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge Takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür Renkler
Hobi
Matematik  Geometri
Sanat  Renk
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri  Planlama, karşılaştırma
Kavramsal Beceri Renk, boyut, şekil, örüntü
Dikkat  Odaklanma
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık  Düzenleme, yeniden tanımlama
Teknik Beceriler  Analitik Düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj: Olumlu Mesaj Var
Korku & Şiddet: Yok
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Yok
Geliştirici Aurelien Hubert
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://aurelhubert.com/
Kategori Bulmaca
Boyut 6,9 MB
Yaş Sınırı  7 Yaş
Platformlar Android
Uygulama İkonu  1