backpack-ipad[1]

MyBackpack – Waterford Learning İncelemesi | iOS

Matematik, çoğu kişinin korkulu rüyasıdır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de hiç şüphesiz ilköğrenimin başından itibaren matematik derslerinin korkutucu şekilde gösterilmesi ya da yapılamayan, çözülemeyen soruların çocukta yarattığı korkudur. Matematiksel zekayı geliştirmek, bu korkunun üzerine gitmekle mümkündür. Bunu da günümüzde en iyi şekilde yapabilecek şey, matematiği çocuklara sevdirmektir. Biz de bu kapsamda, çocukların basit matematik soruları çözmelerini ve matematiğe ilk adımlarını en güzel şekilde atmalarını sağlayan bir uygulamayı inceledik: MyBackpack – Waterford Learning

Bu uygulama, sadece matematiksel konuları içeren bir uygulama değil, aynı zamanda bir multimedya programı. Bu uygulama içerisinde matematik ve başka birçok konuyla alakalı eğitici şarkılar dinlenebilir, hikayeler okunabilir hatta ninniler bile dinlenebilir. Fakat biz matematik oyununun olduğu kısmı inceleyeceğiz.

5 yaş ve altı çocuklar için tasarlanmış bu oyunda basit matematiksel işlemleri yapma hedeflenmektedir. 4 farklı oyun türünde farklı işlemler denenebilir ve ilerleme kaydedilebilir. Zihinden matematik adlı bölümde, çocuklarınızla basit matematik işlemlerini yerine getirebilir ve hedeflere ulaşabilirsiniz. MyBackpack 5 yaş altı çocuklar için zihinden matematiksel işlemleri yapmayı öğrenmede çok faydalı olacak bir uygulamadır.

Zihinden matematik işlemleri yapma kısmında dört farklı oyun türü mevcut. Bunlar, balon yarışı, dağa tırmanma, park inşaa etme ve tahtada soru çözme işlemleridir. Bir yol boyunca bu bölümlerden herhangi birini seçip oyuna başlanabilir. Belli bir puanın üstüne çıkıldığında ise o adım tamamlanıp bir sonraki adıma geçiliyor. Toplamda 25 adımda tamamlanan parkurda çocuklar, kilitli nesneleri açmak, verilen sürede işlemleri tamamlamak, işlemleri maksimum doğru çıkaracak şekilde yapmak gibi çeşitli hedeflerle oyunlarını oynayabilirler.

MyBackpack, tamamen zihinden matematik işlemlerini yaptırmayı hedeflemektedir. Çocukların matematiksel zekalarını geliştirmek, hızlı işlem kaabiliyeti kazandırmak, doğru zamanda doğru karar vermek gibi kazanımları bulunan bu oyunu mutlaka çocuklarınızla birlikte oynamanızı tavsiye ederiz. Zira, oyunun sonraki aşamalarına geçebilmek için gerekli işlemleri yapmak gerekmektedir fakat çocuk bunu deneme yanılma yoluyla da yapmaya çalışabilir ve bu, oyunun hedeflerine ulaşmasını engelleyebilir. Günde belli aralıklarla, çocukları sıkmayacak şekilde, onların düşünmelerini ve soruları doğru cevaplamalarını bekleyerek bu oyunu birlikte oynayabilirsiniz.

Sonuç olarak MyBackpack, 5 yaş altı çocukların okul öncesi dönemde hızlı matematiksel işlemler yapmalarını hedeflemektedir. Oyunlaştırma katılarak eğlenceli hale getirilen matematiksel işlemler artık çocuklarınız için korkutucu olmayacak. Üstelik, yanında gelen hikayeler, şarkılar ve ninniler de onların İngilizce öğrenmelerini ve eğlenceli dakikalar geçirmelerini sağlayabilir.

appstore

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yabancı dil öğrenimi, dinleme ve yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim Biyoloji
Genel Kültür Masal, hikaye
Hobi Bulmaca
Matematik Zihinden işlemler, 4 işlem
Sanat Müzik

 

Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri  Problem çözme, planlama
Kavramsal Beceri  Yön, zaman
Dikkat  Odaklanma
Hafıza  Zihinden işlem yapma
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Yeterliliklerini bilme
Değerler Eğitimi  Sorumluluk
Yaratıcılık  Yeniden tanımlama, düzenleme becerisi
Teknik Beceriler  Analitik Düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj: Olumlu Mesaj Var
Korku & Şiddet: Bulunmamaktadır
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi yok

 

Geliştirici Waterford Institute
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.waterford.org/
Kategori Eğitim
Boyut 147 MB
Yaş Sınırı  2-5 Yaş
Platformlar IOS
Uygulama İkonu  mybackpack waterford learning