nibblers

Nibblers – Fruit Match Puzzle Oyun İncelemesi | iOS

Bulmacalar, gelişim çağındaki çocuklar için önemli oyunlardandır. Bulmaca çözerek zihinsel aktivite yapan çocuklar farklı problem türlerinde, farklı çözüm yolları bulma konusunda başarılı olabilirler. Bulmaca oyunları da, nispeten sıkıcı bu işlemi daha kolay hale getirip çocukları hem eğlendirir hem de zihinsel gelişimlerine katkı sağlar. Biz, bu kapsamda, çocukların kullanabileceği ve eğlenirken zihinsel aktivite yapabilecekleri bir oyunu sizler için değerlendirme fırsatı bulduk: Nibblers – Fruit Match Puzzle.

9 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan bu oyunda amaç meyveleri bir araya getirip kertenkeleleri etkisiz hale getirmektir. Denize düşen bir meyvenin tadına bakan kahramanımız, meyvenin geldiği anakaraya çıkarak farklı meyve türlerini deneme imkanı buluyor. Biz de her adımda kahramanımızı meyvelere ulaştırmaya çalışıyor olacağız. Fakat bizi bekleyen bir tehlike var: Kertenkeleler. Kertenkeleleri, meyveleri yiyerek önce durduruyor sonra etkisiz hale getiriyoruz. Böylelikle turu geçip bir sonraki aşamaya ilerliyoruz.

Oyun bulmaca üzerine kurulu. En az 3 tane meyveyi yanyana getirip yemek gerekiyor. Daha fazla meyve yanyana getirilerek farklı güçte kahramanlar oyuna ekleniyor. Strateji düşünme, hamle sayısını hesaplama gibi etmenlerle problem çözme, alternatif çözüm yolu üretme, farklı yollar deneme gibi kazanımlar hedeflenmektedir.

Oyun, temelde Candy Crush’ın bir benzeri olmakla beraber, onun getirdiği sınırlılıkların dışına çıkmış durumda. Yarışma ortamı da sağlayan oyunu isterseniz tek başınıza da oynayabiliyorsunuz. Facebook hesabına bağlantı istemekle beraber bunu oyunu sürekli oynamak için bir şart olarak sunmuyor. Hafif derecede şiddet içeren bu mobil oyunun bağımlılık yapma ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıca, oyun içi satın alma özelliği de bulunduğundan sizin gözetiminizde, belli aralıklarla oynanmasını tavsiye ederiz.

Nibblers – Fruit Match Puzzle oyunu için ebeveynlere özel olarak hazırladığımız değerlendirme tablosunu inceleyebilirsiniz.

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi Yönerge Takibi
Fen/Doğa ve Bilim Biyoloji
Genel Kültür Canlılar, meyveler
Hobi Bulmaca
Matematik Toplama, Geometri
Sanat Resim

 

Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri  Problem çözme, planlama
Kavramsal Beceri  Yön, Gruplama, Renk
Dikkat  Odaklanma
Hafıza  Sınırlılıkları hatırlama
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim  Duruma uygun tepki verme
Değerler Eğitimi  Arkadaşlık
Yaratıcılık  Çözüme dair motivasyon sağlama,
Teknik Beceriler  Analitik Düşünme

 

Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj: Olumlu Mesaj Var
Korku & Şiddet: Hafif derecede şiddet içerir
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Yok
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Var

 

Geliştirici Rovio Entertainment Ltd
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.rovio.com/games/more/nibblers
Kategori Bulmaca
Boyut 86 MB
Yaş Sınırı  9 Yaş
Platformlar IOS, Android
Uygulama İkonu  app-icon[1]