Clash_Royale_Oyun_İncelemesi_ios_android_oynakesfetogren

Clash Royale Oyun İncelemesi| IOS, Android

Son zamanlarda küçük yaş grubundan orta yaşlı insanlara kadar, hatta daha ilerisinde, birçok kişiyi bağımlı hale getiren oyunlar ortaya çıkmaya başladı. Genelde aksiyon içeren, yenme, üstün gelme, başarma güdülerini harekete geçiren bu tip oyunlar dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Fakat, bu ne kadar doğru, çocuklar için ne kadar uygun? Aileler, çocuklarının gelişimini yanlış şekilde yönlendirebilecek bu tip oyunlara karşı ne gibi bilgiye sahipler? Oyna Keşfet Öğren olarak, çocukların gelişimini olumsuz etkileyen oyunları da inceleyip ailelerin bu konuda bilinçli olmaları için tavsiyelerde bulunuyoruz. Son zamanların popüler oyunu Clash Royale oyununu bu kapsamda değerlendirdik.

Clash Royale‘de oyuncular diğer oyunculardan oluşan rakiplerine karşı savunma ve saldırı yöntemiyle savaşıyor. Seviye usulüne göre rakipler geliyor ve oyuncular karşılıklı olarak savaşıyorlar. Gerçek zamanlı rakiplerle oynandığı ve sürekli olarak dikkat kesilmek zorunda olunduğu için sinir bozucu olan bu oyun, çocukların agresif hareketlerde bulunmasına sebep olabilir. Ayrıca, yenilgi durumunda tepki verme, hassasiyet ve mağlubiyetin vermiş olduğu hırs, çocukların gerçek hayatla olan bağlarını koparabilir. Çocukların fazlasıyla şiddet içeren hareketlerde bulunmalarına zemin hazırlayan oyun için 14 yaş sınırının daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Oyun, çocukların fantastik aksiyon yaşayarak stratejik düşünme gücünü geliştirebilir. Oyun sayesinde çocuklar hız ve zaman yönetimi konusunda ilerleme kaydedebilir. Fakat, oyunun savaş ortamında gerçekleşmesi çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor.

Oyunda fiziksel güç gösterisinin yoğun bir şekilde işlenmesi, çocuklarda şiddet eğilimini tetikleyebilir. Oyun gerçek zamanlı olarak birden fazla oyuncuyla oynama imkanı sunuyor. Oyuncular birbirleriyle doğrudan iletişim sağlayabiliyor. Fakat denetlenmeyen sohbet ortamı kişisel bilgilerin sızdırılması ve olumsuz ifadelere maruz kalınmasına sebep olabilir. Bu nedenle oyunun gizlilik politikasının göz önünde bulundurularak oynanmasına önem göstermenizi öneririz.

Popüler oyun iyi oyun değildir. Çocuğunuzun ne tür oyunlar oynadığını denetlemenizi, hatta bu tip oyunları yasaklamak yerine, oyundan haberdar olmalarını engellemenizi tavsiye ederiz.

appstore google_play

Clash Royale oyunu için, ebeveynlere özel hazırlamış olduğumuz değerlendirmeleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Konular
Dil ve okuma-yazman öğrenimi  İngilizce Bilgi İçermektedir.
Fen/doğa ve bilim  Bilimsel Bilgi İçermemektedir.
Genel kültür

Kelime Ortaçağ Hakkında Fikir Edinimi

Hobi Hobi Etkisi Yok
Matematik Matematik Bilgisi Yok 
Sanat
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj: Olumlu Mesaj Yok
Korku & Şiddet:  Şiddet ve Korku İçeriği Yüksek
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar: Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranış Var
Tüketim: Tüketime Özendirmesi Var
Geliştirici Suppercell
Fiyat Free
Oyun Web Sitesi https://clashroyale.com/tr
Kategori Strateji Oyunu
Boyut 93.6 MB
Yaş Sınırı 9 Yaş
Platformlar IOS, Android
Uygulama İkonu Clash_Royale_Oyun_İncelemesi_ios_android_oynakesfetogren_ikon