Cocuklar_icin_27_Mart_Dunya_Tiyatro_Gununde_Perdelenecek_Oyunlar_

Çocuklar için 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde Perdelenecek Oyunlar

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Oyunlarını Ücretsiz Sahneleyecek. 

Tiyatro, güldürürken düşündüren dev bir sahne sanatıdır. Her yaştan insanı düşünmeye sevk eden tiyatro; ses, ışık, sahne, piyes, oyuncu ve seyirci ile hayat bulur. Tiyatro perdelerini açtığı an, gerçek dünyaya dair mesajlar iletir. Çocukların kişilik gelişimine etki eden sahne sanatı, onların renkli hayal dünyalarına bambaşka pencere açar. Çocuk oyunları onları iyiye ve güzele yaklaştırmayı hedefler. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü, minik sanatseverleri bekliyor. Sanatla buluşan çocuklar, sanatla buluşturan ebeveynler sayesinde gerçeğe bir adım daha atacaklar.

İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Oyunları

1.Define Adası

Cocuklar_icin_27_Mart_Dunya_Tiyatro_Gununde_Perdelenecek_Oyunlar_Define_Adası

Oyun, İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson’un ünlü macera romanından esinlenerek sergilenmektedir. Oyunda efsanevi korsan ve kaptanın define mücadelesi anlatılmaktadır. Oyun, 7 yaş ve üzeri çocuklar için iki perde gösterilecektir.

2.Piti

Cocuklar_icin_27_Mart_Dunya_Tiyatro_Gununde_Perdelenecek_Oyunlar_Piti

Piti, annesini kaybeden kaz yavrusunun hikayesini anlatır. Oyunda Piti, annesini bulmaya çalışırken üç kardeş bahçesine düşer. Üç kardeş Piti’yi çok sever ve ona yardım etmeye karar verir. Piti, üç kardeşle birlikte annesini ararken peşine takılan kurt ile mücadele etmek durumunda kalır. Oyun, 3 yaş ve üzeri çocuklar için tek perde olarak gösterilecektir.

3.Palyaço Prens

Cocuklar_icin_27_Mart_Dunya_Tiyatro_Gununde_Perdelenecek_Oyunlar_Palyaço_Prens

Palçayo prens, masalsı anlatımıyla çocukların hayal dünyasını süslüyor. Oyun, çocuklara gerçek hayatta yaşanılan duyguları resmediyor. Sevgi duygusunun esas alındığı oyun, 3 yaş ve üzeri çocuklar için tek perde gösterilecektir.

4.Cimri

Cocuklar_icin_27_Mart_Dunya_Tiyatro_Gununde_Perdelenecek_Oyunlar_Cimri

Cimri Fransız komedi yazarı Molière tarafından yazılmış 5 perdelik bir oyundur. Ancak oyun, 7 yaş ve üzeri çocuklar için tek perde gösterilecektir. Oyun, cimri insanların herkesten her şeyi sakınmasının, yarattığı sosyal ortamı şaka yoluyla anlatır.

5.Alaaddin’in Sihirli Lambası

Cocuklar_icin_27_Mart_Dunya_Tiyatro_Gununde_Perdelenecek_Oyunlar_Alaaddin'in_Sihirli_Lambası

Oyun, iyi niyetli sevecen Alaaddin’in rüyalarında gördüğü prensesle evlenme hayalini anlatır. Güzeller güzeli prensesle Alaaddin bir gün karşılaşır ve birbirlerine aşık olurlar. Ancak Kral’ın kötü kalpli veziri Alaaddin’in lambasının peşindedir. Oyunda, kötü ve iyi niyetin çarpışması anlatır. Oyun, 6 yaş ve üzeri çocuklar için tek perde gösterilecektir.

6.İki Kova Su

Cocuklar_icin_27_Mart_Dunya_Tiyatro_Gununde_Perdelenecek_Oyunlar_İki_Kova_Su

“Mutluluk Dağıtan Eskici” köy bekçisinin güzeller güzeli kızlarıyla evlenmek isteyen Köyün Zengini ve Kunduracı’sının karşı karşıya gelmesini anlatır. Zenginliğiyle gönül kapısını açacağına inanan köyün zenginini bekleyen oyun, her şeyi alt üst eder. Köye gelen Eskici’nin kurnazlığı bakın neleri değiştirecek.  Oyun, 7 yaş ve üzeri çocuklar için iki perde gösterilecektir.

 

7. Üzün Ağaçlar Ülkesi

Cocuklar_icin_27_Mart_Dunya_Tiyatro_Gununde_Perdelenecek_Oyunlar_uzgun_agaclar_ulkesi

Ağaçlar Ülkesi kocaman ağaçlarıyla sepet dolusu meyve vermektedir. Ancak meyveler ne Kral ne de Kraliçe’yi doyurmaya yetmez. Büyücü daha çok meyve yetiştirmek için bütün ağaçları hasta edecek iksirler yapar. Prenses, hasta ağaçların onları hasta edeceğini anlatmaya çalışır ama bir türlü başaramaz. İksirli meyveleri yiyen Prenses ve Kraliçe bir gün uykudan uyanamaz. Kral onları uyandırmak için çare arar. Oyun, 5 yaş ve üzeri çocuklar için tek perde gösterilecektir.

Dünya Tiyaro Günü’ne özel hafta sonu etkinliklerinde çocuk oyunlarına yer veren İstanbul Şehir Tiyatrosu sahneleri

  • Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
  • Fatih Reşat Nuri Sahnesi
  • Kağıthane Sadabad Sahnesi
  • Kadıköy Haldun Taner Sahnesi
  • Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi
  • Ümraniye Sahnesi
  • Gaziosmanpaşa Sahnesi

Dünya Tiyatro Gününüz Kutlu Olsun Çocuklar! 🙂