İstanbul Akvaryum

Çocuklara Eğlenceli Öğretici Gezi| İstanbul Akvaryum

Çocuklara yönelik eğlence aktiviteleri aynı zamanda gerçek zamanlı eğitim platformları olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum da bunlardan biridir. İstanbul Akvaryum, çocukları mavinin büyülü dünyasını keşfetmeye davet ediyor.

Çocuklar İstanbul Akvaryumda Neler Öğrenebilir?

Çocuklara_Eglenceli_Ögretici_Gezi_İstanbul_Akvaryum_1

Çocuklar İstanbul Akvaryum‘da, dünya denizlerinde yaşayan canlı türlerinin yaşamı, besin zinciri, bakımı ve habitatı konularında bilgiler öğrenebilir. Tematik ve interaktifliğin hakim olduğu akvaryumda Karadeniz’den Pasifik Okyanusu’na uzanan 16 tema ve 1 adet yağmur ormanı bulunmaktadır.  Akvaryum, kendi içerisinde oluşturduğu gezi güzargahıyla çocukları maceradan maceraya sürüklemektedir. Ailecek keyifli bir gezi planlıyorsanız, canlı çeşitliliği bakımından zengin olan İstanbul Akvaryum‘u tercih edebilirsiniz.

Karadeniz’den başlayarak Ege, Kızıldeniz, Akdeniz derken Pasifik Okaynusu’ndan çıkabilirsiniz. Batık gemilerde dümen başına geçebilir, denizaltının ortamını deneyimlebilir, yağmur ormanlarının gerçek iklimini soluyabilirsiniz.

Çocuklara_Eglenceli_Ögretici_Gezi_İstanbul_Akvaryum_2

İlk Durak Karadeniz

Karadeniz bölümüne girdiğinizde sizleri Nuh’un gemisi karşılayacaktır. Geminin içinden geçip Karadeniz’e doğru ilerleyebilir, Karadeniz’in hırçın dalgalarında yaşayan balıkları inceleyebilirsiniz. Ayrıca, Dünya tarihinin uzak geçmişinde, dinozorların zamanından bugüne gelebilen en nadir balık türlerinden olan Rus Mersinlerini gözlemleyebilirsiniz.

İstanbul Boğazı

Akvaryumun rotası gereği Karadeniz’in hemen akabinde İstanbul Boğazı’na geçiş yapabilirsiniz. Bir yanınız Avrupa bir diğer yanınız Anadolu iken boğazın balıklarının arasında siz de balık olarak boğazı geçebilirsiniz.

Marmara Denizi

Marmara Denizi bölümü akvaryumun en büyük alanıdır. Burada köpekbalıkları, vatozlar ve birçok balık türüne rastlayabilirsiniz. Derinliğin yüksek olduğu Marmara Denizi‘nde dip balıklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Sürpriz olarak Caretta Caretta Kamplumbağası sizleri burada bekliyor olacak.

Çocuklara_Eglenceli_Ögretici_Gezi_İstanbul_Akvaryum_3

Çanakkale Boğazı’ndan Ege Denizi’ne Uzanan Yolculuk

Çanakkale Boğazı Truva atı ile sizleri karşılıyor. Bu bölümde Truva ve Çanakkale savaşı anlatılıyor. Tepenizden geçen akvaryumda çeşit çeşit balıklara bakmaktan kendinizi alamayabilirsiniz.

Çanakkale Boğazı‘ndan Ege Denizi‘ne uzanan yolculukta, denizler ve depremler tanrısı Poseidon elinde üç  dişli yabası ve heykeliyle size kendini tanıtacaktır.

Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz

Mercanlar ve deniz yıldızlarının olduğu Suveyş Kanalı‘ndan kızıllığın hakim olduğu atmosferle Kızıldeniz‘in mavisine kavuşabilirsiniz.

Antarktika

Çocuklara_Eglenceli_Ögretici_Gezi_İstanbul_Akvaryum_6

Antarktika bölümüne geçtiğinizde kendinizi buzulların arasında bulacaksınız. Temsili dev bir Antarktika buzuluna dokunarak, penguen ve kutup ayılarına merhaba diyebilirsiniz. Antarktika‘ ya ulaştığınızda küresel ısınma hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Dokunma Havuzu

Atlantik‘e ulaşarak deniz yıldızı ve deniz kestanesi gibi canlılara dokunma fırsatını elde edebilirsiniz.

Akdeniz ve Cebelitarık Boğazı

Sarkıtlar ve dikitler ile dolu bir mağaraya ulaştığınızda Akdeniz’e geldiğinizi fark edebilirsiniz. Akdeniz’de bulunan balıklar, mürenler ve deniz atları sizleri su altı mağarasında keşfe çıkaracak.

Akdeniz ile Atlantik Okyanusu’nu birleştiren Cebelitarık Boğazı‘na geçiş yapabilirsiniz. Boğaza giriş yaptığınızda Cebelitarık‘ta kayalara vuran ve boğazı açan Herkül heykeli ile tanışabilirsiniz.

Aynalı Labirent

Aynalı labirent, deniz yolculuğunuzun sonuna geldiğinizi gösteren alandır. İlk etapta etrafa şaşkın gözlerle bakarak afallayabilirsiniz. Ancak burasının, çocuklar için keyifli bir deneyim olduğunu göreceksiniz.

Yağmur Ormanları

Çocuklara_Eglenceli_Ögretici_Gezi_İstanbul_Akvaryum_4

Büyük bir sera şeklinde tasarlanan ormanda tropikal iklim, dev ağaçlar, piton yılanı, zehirli kurbağalar, piranalar ve amazon şelaleleri yer alır. Bu nedenle Yağmur Ormanları bölümü çocukları bir nebze ürpertebilir.

Akvaryum, sahip olduğu tema gereği, kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari konularına dikkat çekmektedir. Burada interaktif oyunlar ve filmler de yer almaktadır. Dolasıyla çocuklar eğlenirken öğrenmenin doyasıya tadına çıkarırken, ebeveynler keyifli bir deneyimi yaşatmanın hazzını duyabilir.