İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer

İstanbul’da Çocuklara Doğayı Tanıtabileceğiniz 10 Yer

İstanbul, Türkiye’nin doğa harikalarını bir arada barındıran eşsiz şehirlerinden biri. Şehrin karmaşa ve kalabalığı bizleri ne kadar yorsa da muhteşem güzellikleriyle kalbimizi fethetmeyi başarıyor. Özellikle çocukları olan ebeveynlerin hafta sonu beraber eğlenebilecekleri ve dinlenebilecekleri aktiviteler yapmasına olanak sağlayacak alanlar vardır. Doğanın yeşili, mavinin huzuru eşliğinde, İstanbul’da çocuklara doğayı tanıtabileceğiniz 10 yeri sizler için listeledik.

Çocuklara Doğayı Tanıtabileceğiniz  Yerler

1. Polonezköy

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Polonezköy

Polonezköy, yeşili ve maviyi bir arada barındırır. Tepeden orman manzarasıyla, yemyeşil renkleriyle, denizin huzur veren masmavi renginin buluştuğu harika bir doğa alanıdır. Doğa yürüyüşleri yapabilir, çimlerde ya da hamaklarda uzanarak güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Polonezköy, ebeveynlerin ve çocukların haftanın yorgunluğunu atarak dinginliğe ulaşması için gerekli olan sessizliği ve dinginliği bulabileceği bir yerdir.

2. Belgrad Ormanları

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Belgrad_Ormani

Belgrad Ormanları, çocuklarıyla beraber piknik yapmak isteyen ebeveynler için biçilmiş kaftan. Yıl içerisinde ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ziyaretçilerini kalabalıktan saklar. Ormanın yanı sıra etrafında yer alan dere ve göletleri de güzelliğiyle insanları cezbetmektedir. Aileler çocuklarıyla doğaya teslim olmak istediğinde Belgrad Ormanlarına gidebilirler.

3. Saklı Göl -Şile

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Saklı_Gol_Sile

Saklı Göl, deniz, kum ve güneş üçlüsünün muhteşem güzelliğiyle aileleri büyülemeye aday. Yaz mevsimi dışında gidildiğinde ailecek, kumsalda deniz havası alabilir, limanda balıkçı teknelerinde balık yiyebilirsiniz.

4. Adalar

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Adalar

İstanbul’un Marmara Denizi ile sınırlandırılmış adaları, hafta sonu tatili için enfes olabilir. Deniz havasını doyasıya içinize çekebileceğiniz Büyükada, Burgazada, Heybeliada ve Kınalıada sizleri bekliyor. Ebeveynler çocuklarıyla beraber vapur yolculuğu yaparak adaya ulaşabilir. Adaya varıldığında dilerseniz ailecek bisiklet sürebilir ya da faytona binebilirsiniz. Adaların mevsimi olarak zihinlere kazınılan yaz mevsiminde, serinlemek için denize girebilir, dondurma yiyebilirsiniz. Burgazada’ya gidecek olursanız, ünlü Türk öykü yazarı Sait Faik Abasıyanık’ın müzeye çevrilen evini ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin.

5. Anadolu Kavağı, Yoros Kalesi, Poyrazgöl

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Yoros_Kalesi

Anadolu Kavağı, Yoros Kalesi ve Poyrazgöl üçlüsüyle doğanın keyfini boğaz manzarasıyla çıkarabilirsiniz. Yoros Kalesi’ni gezip tepeden boğaz manzasını seyrettikten sonra Anadolu Kavağına uzanan yokuş üzerinde yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Ailecek hafta sonu planınızı hayata geçirebileceğiniz Anadolu kavağında pazar kahvaltınızı yapabilir, tahta salıncaklarda sallanabilirsiniz.

6. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Nezahat_Gokturk_Botanik_Bahcesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, bin bir çeşit bitkinin bir arada bulduğu bahçelerden oluşmaktadır. Ailecek, bitki dünyasını yakından tanımak istiyorsanız botanik bahçesine gidebilirsiniz. Botanik bahçesi içerisinde; Merkez Ada, Ertuğrul Adası, Mesire Adası, İstanbul Adası, Meşe Adaları ve Arboretum Adası bulunmaktadır. Adalar, özelliklerine göre ayrılmıştır. Mesela Ertuğrul Adası’ndan tıbbi bitkiler bulunurken; Arboretum Adasında bilimsel çalışmalarda kullanılan odunsu bitkiler vardır. Ebeveynler olarak, çocuklarınızın doğayı keşfetmesini istiyorsanız, botanik bahçe gezisine götürebilirsiniz.

7. Karaburun Limanı

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Karaburun_Limanı

Karaburun, Karadeniz kıyılarına uzanan bir liman köyüdür. Köyün uçsuz bucaksız kumsalı ve şirin mi şirin balıkçı barınağında hafta sonu dinlenebilir, denize girebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında çocuklarınızla beraber Karaburun Limanında huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

8. Taşdelen Mesire Yeri

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Tasdelen_Mesire_Yeri

Şehrin içerisinde orman havası alabileceğiniz, Taşdelen Mesire Yeri‘nde çocuklarınızla iç içe vakit geçirebilirsiniz. Hafta sonunu ormanda geçirmek isterseniz, piknik havasında kahvaltı yapabileceğiniz harika bir dinlenme yeri olabilir.

9. Kulindağ Evi

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Kulindag_Evi

Kulindağ Evi, hafta sonu şehirden uzaklaşmak isteyen aileler için bungalowlar ve kamp alanlarıyla sizi ağırlayabilir. Çocuklarınızla baş başa kalmak ve şehrin gürültüsünden kurtulmak için güzel bir tercih olabilir. Çocuklar bu sayede kamp yapmayı öğrenebilir.

10. Beykoz Kaymakdonduran Ormanı

İstanbul'da_Çocuklara_Dogayı_Tanıtabileceğiniz_10_Yer__Kaymakdonduran

Kaymakdonduran ormanı, ahşap masalarla donatılan piknik alanlarına sahiptir. Özelikle sonbahar ve kış aylarında oldukça sakin ve sessizdir. Ormanda sincaplarla karşılaşabileceğiniz yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Ailecek doğanın keyfini çıkarabileceğiniz ormanda kestane de toplayabilirsiniz.