İyi_Bir Dinozor_Animasyon_Film_Önerisi_OKO

İyi Bir Dinozor Animasyon Film Önerisi

İyi Bir Dinozor filminin konusu, dinozorların soyunu yok ettiğine inanılan göktaşı Dünya’yı es geçseydi nasıl olurdu? Bugün hala dinozorlar yerkürede yaşamaya devam edebilir miydi? Filmde esas karakter olan dinozor ve yol arkadaşının çıktığı macera dolu yolculuk anlatılmaktadır.

Film, çiftçilik yaparak yaşamlarını sürdüren dinozor ailesinin eğlenceli dünyasından öğretici bilgiler veriyor. Dinozor ailesi baba, anne ve üç yavru dinozordan oluşuyor. Filmin esas karakteriyse yavru dinozor Arlo. Arlo, fiziksel olarak diğer iki kardeşinden daha küçük bir görünüme sahiptir. Bu nedenle ailesi tarafından fiziksel kabiliyet gerektirecek çiftçilik işlerine zorlanmaz. Ancak fiziksel zayıflık Arlo’nun psikolojik olarak kendini yetersiz ve işe yaramaz hissetmesine neden olmaktadır. Kendine güvensizlik hisseden Arlo, korkulara sahip olan duygusal bir yavru dinozordur. Fakat Arlo, ailesi tarafından korkularının üzerine gitmesi ve kendini güçlü hissetmesi için desteklenmektedir. Ne yazık ki Arlo, kendini korkularını aşmaya hazır hissetmemektedir. Ta ki nehre düşerek, evinden uzak kalana kadar. Arlo, zaman zaman yaralanarak, aç kalarak, fırtınaya yakalanarak hayatta kalmayı başarmaktadır. Arlo’yu korkularına rağmen güçlü kılan tek bir şey vardır, o da eve varmak. Arlo’nun evinden uzakta geçirdiği zamanlarda yapmış olduğu zorunlu mücadelede ona eşlik eden bir yol arkadaşı vardır ve birlikte maceradan maceraya koşarlar. Karşılaşılan zorluklar sayesinde Arlo kendinde olmadığını düşündüğü güce ulaşır. Kendi için yapamayacağı bir şeyi sevdiği ve değer verdiği varlığı kaybetmemek için yapması gerektiğini öğrenir. Geçen uzun ve yorucu yolculuktan sonra nihayet Arlo evine ulaşır ve hakettiği gücün izini kazır.

Film, çocuklara dinozorların dünyasından kendi dünyalarına uzanan bir macerayı izlemelerine olanak sağlıyor. Ebeveynlerin, çocuk yetiştirirken gözden kaçan ayrıntılara dikkat çekerek, izlenilmesi gereken noktalara değiniliyor. Çocuklara karşı nasıl bir yöntem izlenilmesi gerektiği konusunda yol gösteriyor. Film, eğitici özellikleriyle dikkat çekmektedir; ancak bir o kadar da duygu yüklüdür. Aile kavramının önemi ve değerini baskın bir şekilde işlemesi nedeniyle, duygusal zekanızı bir hayli besleyecek olan film, duygu devinimleri yaşamanıza sebep olabilir.