kucuk-prens-kitap-tanitimi-gorseli

Küçük Prens Kitap Tanıtımı

Küçük Prens, Antonie de Saint-Exupery isimli Fransız yazar tarafından kaleme alınmıştır. Küçük Prens, yazarın çocukluk anılarının derlenmesiyle hikayeleşerek yazılan bir kitaptır. Dünya Klasikleri arasına girmeyi başaran Küçük Prens, yakalamış olduğu ”büyüleyici etki” sayesinde çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinin arasındaki farkı tuzla buz etmeyi başarabilen ender kitaplardan biridir.

Küçük Prens, çocukluğunun en güzel zamanları olan 6 yaş aralığında ” Yaşanmış Öyküler” adlı bir kitapta gördüğü boa yılanının fili yutması hikayesini resmetmesiyle başlar. İlk resmi kapalı bir şekilde çizer. Çizdiği resmi büyüklere göstererek, onlara ne gördüğünü sorar ve karşılığında aldığı ”şapka” cevabıyla sarsılır. Sonrasında resmi ikinci kez fili açık bir şekilde çizerek sorusunu tekrarlar. Bu kez aldığı cevap onun hayatının geri kalanını etkileyecek cinstendir. Büyükler, resmin bir yana bırakılıp; tarih, coğrafya, aritmetik ve dil bilgisi öğrenmenin önemini öğütler. Aldığı başarısızlık karşısında hevesi kırılır ve şöyle der : 

Büyükler hiçbir şeyi tek başlarına anlamıyorlar, onlara durmadan açıklamalar yapmak da çocuklar için sıkıcı oluyor doğrusu

kücük-prens-kitap-tanitimi-oko

Çizilen boa yılanı ve fil hikayesi, sonrasında insanların zekasını ölçme aracı olarak kullanmıştır. Ne yazık ki aldığı cevaplar, balta girmemiş ormanlara, boa yılanına ve yıldızlara küsmesine neden olmuştur. Büyüklerin önem verdiği ve öğütlediği işlere yönelerek pilot olmayı başarmıştır. Fakat resim kabiliyetini köreltmiştir. Körelen kabiliyeti fark etmesi ise karşısına çıkan ve her defasında ”bizim oralar” diye söze başlayan çocuğun küçük bir koyun istemesidir.

Küçük Prens, dünün çocuklarının bugünün büyüklerinin dünya görüşünü gözler önüne sermektedir. Başka gezegenden geldiği düşünülen çocuğun, dünyaya olan bakış açısıyla sorgulaması gereken gerçeklere kapı aralamaktadır.Büyürken yitirilen değerleri, çocukluğun saf ve masum duygularını anımsatan Küçük Prens, yetişkin kaygısını en güzel biçimiyle ele almaktadır. Kitap içerisinde yer alan cümlelerden örnekle:

İnsan gerçekleri sadece kalbiyle görebilir. En temel şeyi gözler göremez.”

Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım.

Senin gülünün diğerlerinden daha önemli olmasını sağlayan şey, ona ayırdığın vakittir.

”Peki insanlar nerde?” dedi küçük prens. ” İnsan kendisini çölde çok yalnız hissediyor.”
”İnsanların içinde de öyle hissedersin.” dedi yılan.  ”Arada pek fark yoktur.”

”Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha güçtür. Kendini yargılamayı başarabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.”

Küçük Prens, verdiği sosyal mesajlar ile hafızalara kazınmayı başarmıştır. Çocukların ilk ve ortaokul çağlarında okuyabileceği bu kitap öğretici ve yol göstericidir. Çocukların yanı sıra yetişkin ebeveynlerinde tekrar tekrar okuması gereken bir kitaptır. Küçük Prens, tüm insanları kucaklayan kocaman bir dünyanın kelimelerle vücut bulduğu bir hikayedir.

Çocukların gelişim dönemlerine olumlu etki eden Küçük Prens, bir başyapıt tadındadır. Bu nedenle okuyucuların sevilen karakteri Küçük Prens günümüzde birçok dile çevrilmiştir. Kitap içerisinde resimli görsellerle hikayenin zihinde canlandırmasına olanak sağlanmıştır. Yakın zamanda kitap üzerinden yola çıkılarak beyaz perdeye taşınan Küçük Prens, sevenleriyle buluştu.

Kitap okuma alışkanlığını kazanmak ve kazandırmak istiyorsanız, her yaşa hitap eden Küçük Prens ile buna başlayabilirsiniz.

Kaynak: Küçük Prens