ortaköy

İstanbul’da Çocuklara Tarihi Öğretebileceğiniz 10 Yer

İstanbul, tarihi ve turistik özelliklerini bir arada barından, geçmişin izlerini bugünlere taşımayı başarabilen rüya şehirlerden biri. Hafızalarımızda ”Yeditepe İstanbul” olarak yer alan, nostaljik ve modern hayatı harmanlayan İstanbul aynı zamanda kozmopolit bir şehirdir. Bu nedenle dünyanın da yakın markajında. Tarihi dokuların arasında kalan, dillere destan şehirlerden biri olan İstanbul’da çocuklara tarihi öğretebileceğiniz 10 yeri sizler için derledik. Çocukların, tarih bilgisini salt kitaplardan öğrenmesinin güçlüğünün farkındayız. Çocukların tarih bilgisini, tarihi gezilerle taçlandırmak isteyen ebeveynler için bir rota belirledik.

Çocuklara Tarih Öğretebileceğiniz Yerler

İstanbul dünyaca bilinen tarihi bir yarımadaya sahip. Tarihi yarımada olarak adlandırılan bölgede Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Soğuk Çeşme Sokağı, Cafer Ağa Medresesi, Haseki Hürrem Hamamı ve Sultan Ahmet Binbirdirek Sarnıcı gibi tarihi eserler yer almaktadır. Geçmişe yaptığınız bu tarihi yolculuğunuzda mola vermek istediğinizde, kuş cıvıltıları eşliğinde Gülhane Parkında çayınızı yudumlayabilirsiniz.

1. Sultanahmet Camii

7. Yüzyılın önemli eserlerinden biri olan Sultanahmet Camii, Sedefkar Mehmet Ağa tarafından inşa edilmiştir. Bu cami, eşdeğer sayılabilecek camilerden farklı olarak aydınlık ve ferahtır. Sultanahmet Camii, duvarlarını kaplayan çini ve kalem işi süslemelerinde yoğun olarak kullanılan mavi renk sebebiyle, “mavi cami” olarak adlandırılmıştır. Sultanahmet Camii büyüklükte yüceliş, zarafetle ihtişam, imanla samimiyet olguda bütünleşip kaynaştığı ulu bir mabeddir.

2. Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra, 1460 yıllarında yapımına başlanarak  1478 yılında tamamlanmıştır. Saray, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucunda konumlanmıştır. Fatih Sultan Mehmed’den itibaren otuz birinci padişah Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık dört yüz yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmıştır. 19. yüzyılın ortalarında hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile terkedilmiş olmasına rağmen önemini her zaman korumuştur. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan sonra, 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirilerek Cumhuriyet’in ilk müzesi olmuştur. Topkapı Sarayı Müzesi içerisinde, etkinlikler ve sergiler gerçekleşmektedir.

istanbulda-cocuklara-tarih-ogretebileceginiz-10-yer-2-topkapi-sarayi-muzesi

3. Ayasofya

Ayasofya; sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olup, dünyanın 8. harikası olarak gösterilmektedir. Bu yapı daha 6.yy’da Doğu Romalı Philon tarafından da, dünyanın 8.incisi harikası olarak nitelendirilmiştir. 916 yıl kilise olan yapı, 1453 Yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul’un fethiyle camiye çevrilerek, 482 yıl cami olarak kullanılmıştır. Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu’nun Kararı ile 1935 yılında Ayasofya müze olarak kapılarını ziyarete açmıştır.

istanbulda-cocuklara-tarih-ogretebileceginiz-10-yer-4-ayasofya-muzesi

4. Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un görkemli tarihsel yapılarından birisi de Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Bazilika Sarnıcı’dır. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Sarnıcın içerisinde iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa Başı, Roma Dönemi heykel sanatının şaheserlerindendir. Sarnıcın Medusa başlarıysa gizemli ve bir hayli dikkat çekicidir.

istanbulda-cocuklara-tarih-ogretebileceginiz-10-yer-5-yeralti-sarnici

5. Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme sokağı İstanbul’un tarihi evlerinin yer aldığı sokaktır. Geçmişin izlerini taşıyan bu sokakta, çocuklar geçmiş yapıların nasıl olduğunu gözlemleyebilirler. Sokak, Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı arasında yer alır. Soğuk çeşme sokağında III. Selim dönemine ait 1800 tarihli mermer bir Türk çeşmesi yer alır.

istanbulda-cocuklara-tarih-ogretebileceginiz-10-yer-6-soğukcesme-sokagi

Ayasofya ve Topkapı Sarayı arasında yer alan bu sokak trafiğe kapalıdır. Soğukçeşme Sokağı adını yine bu sokakta bulunan, III. Selim dönemine ait 1800 tarihli mermer bir Türk çeşmesinden almıştır.

6. Cafer Ağa Medresesi

Caferağa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman dönemi (1520-1566) Babüssaade ağalarından Cafer Ağa tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılmıştır (1559).   Medrese, 15 dershane/sergi odası, büyük salonu ve huzur verici bahçesiyle, Geleneksel Türk El Sanatlarının öğretildiği ve üretilip yerli ve yabancı turistin beğenisine sunulduğu turistik bir merkeze, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından dönüştürülmüştür (1989). Geçmişten günümüze kalan önemli yapıların çoğu buradadır. Bugün artık Cagerağa Medresesi; yaşayan tarihi bir mekan olarak İstanbul’un kültürel mozaiği içinde yerini almıştır. Cafer Ağa Medresesi’nde atölyeler ve sergiler bulunmaktadır.

istanbulda-cocuklara-tarih-ogretebileceginiz-10-yer-7-cafer-aga-medresesi

 

7. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, otuz birinci Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılmıştır. İnşasına 13 Haziran 1843 tarihinde başlanan Saray, çevre duvarlarının tamamlanması ile birlikte 7 Haziran 1856 tarihinde kullanıma açılmıştır. Devlet büyüklerinin idare işlerinin görüldüğü saray, 1927- 1949 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılmıştır. Dolmabahçe Sarayı, hizmete açıldığı 1856 yılından, halifeliğin kaldırıldığı 1924’e kadar aralıklarla 6 padişaha ve son Osmanlı Halifesi Abdülmecid Efendi’ye ev sahipliği yapmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1927-1938 yılları arasında İstanbul’da ki çalışmalarında Dolmabahçe Sarayı’nı kullanmış ve burada vefat etmiştir. 1926-1984 yılları arasında protokol ve ziyarete kısmen açık olan Saray, 1984 yılından itibaren “müze- saray” olarak geziye açılmıştır.

8.Miniatürk

Türkiye ve Osmanlı  coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk’te, 59 eser İstanbul’dan, 57 eser Anadolu’dan 12 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere 128 maket eser sergilenmektedir. Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümeli Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya geldiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de yeniden canlandırılmıştır. Miniatürk,  “masalsı” bir ortam yaşatmayı hedefler.
Türkiye-İstanbul Helikopter Simulasyon turu, küçük ziyaretçilerimizin ilgisini çekecek oyun alanı, Feribot, Miniland çocuk oyun alanı, Gezi treni, Masal ağacı, Olimpiyat stadı 4 büyükler, Satranç ve Labirent bunlardan bazılarıdır.

istanbulda-cocuklara-tarih-ogretebileceginiz-10-yer-8-miniatürk

9. Panorama 1453

Bir Çağın kapanıp yeni bir çağın açıldığı, fethin destanının yazıldığı, II. Mehmed’in Fatih olarak anılmaya başlayıp; Bizans’ın, İstanbul’un ve gönüllerin fetih olunduğu, Söğüt’te ufku kaplayan dağın gölgesinde yeşeren ve 1453’te şehir surlarında gedik açıp, dal budak salarak ulu bir çınara dönüşen Osmanlı soyunun ikbalinin adresi: Topkapı Kültür Parkı.

istanbulda-cocuklara-tarih-ogretebileceginiz-10-yer-10-panorama

10. Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi ve Kültür Merkezi

Yaklaşık  200 yıl önce Sultan III. Selim ( 1798–1807 ), annesi Mihrişah Valide Sultan ( öl.1805 ) için Çamlıca eteklerinde yer alan arazisinde inşa edilmiştir. Neredeyse yüz elli yıllık bir geçmişe sahip olan ( Validebağ ) Adile Sultan Kasrı, tarihsel ve anısal değerler bakımından günümüzün nadir yapılarından biridir. Yapı, günümüze değin eğitimin temellerinin atıldığını göstermesi açısından önemlidir.

istanbulda-cocuklara-tarih-ogretebileceginiz-10-yer-9-adile-sultan-kasrı

Ebeveyn olarak, çocuklarınıza tarihi  öğretirken, bilgilerinizi tazeleyebileceğiniz keyifli anlarını doyasıya yaşayacağınız küçük bir İstanbul turu gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklar, İstanbul’u gezerek tarihi öğrenerek, tarihin sıkıcı olduğu düşüncesini kaybedebilir, böylelikle  sevmeye ve ilgi göstermeye başlayabilirler.