kidzania-okö

Ebeveynler için Haftasonu Önerisi: KidZania

KidZania, 4-14 yaş arası çocuklara özel yetişkin taklidi rolü oynatan gerçekçi bir eğitim merkezidir. Çocuklar, gerçek hayatta ebeveynlerinin yaptığı ”işler” hakkında bilgi edinirler ve iş deneyimi yaşarlar. KidZania‘ da birbirinden farklı meslek grupları vardır. Burada çocuklar; itfaiyeci, doktor, gazeteci, mağaza sahibi vb. meslek gruplarının faaliyetlerini gerçekleştirebilirler. Çocuklar, taklit ettiği rol gereği kazanç sağlayarak alışveriş ya da eğlence aktivitelerine para harcayabilirler.kidzania-oyun-merkezi-oko

KidZania, ”Fayda” felsefesini benimseyen, eğitici oyun platformudur. Eğlence ve eğitim bir arada sürdürülebileceği bir ortam sunması nedeniyle KidZania ebeveynlerin ve eğitmenlerin dikkatini çekmektedir.

KidZania girişleri hava yollarının tanıtımıyla başlamaktadır. Çocuklar öncelikle hava yollarının bilet gişesine girerek, uçağa binmek için uçak bileti alır ve KidZos para birimiyle ödeme yaparak, KidZania‘ya uçar. Çocuklar burada gerçek bir uçuş tecrübesini edinir. KidZania‘ ya ulaşan çocuklar, birbirinden farklı meslek grupları hakkında bilgi edinirler. Sonrasında bir iş tercihinde bulunarak işe başlarlar. Burada çocuklar iş hayatının aşamalarını katetmeyi öğrenir. Edinilen iş tecrübesinin ardından farklı işler ve daha iyi kazançlar elde etmek için heyecan duygusunu tadarlar. Dolayısıyla özgeçmişin ne demek olduğunu da öğrenirler.

KidZania‘ da yapılan işlerin kazançlarının bir banka hesabına yatırılması gerekir. Çocuklar bu nedenle bankaya giderek kendilerine ait hesap açma ve para yatırma ve çekme işlemlerini öğrenir. Böylece çocuklar kazanılan paranın sadece harcama için gerekli olmadığını, tasarruf ve biriktirmenin de gerekli olduğunu öğrenirler.

KidZania, içerdiği aktiviteler nedeniyle güçlü bir eğitim aracıdır. Çocuklar kişisel olarak yeteneklerinin neler olduğunu pratik deneyimlerle çözümleyebilir. Aslolan şey ise, çocuklar tarafından hayal dünyasının gerçek ile olan bağının keşfedilmesidir.

Eğlenceli ve eğitici oyun platformu KidZania, çocukların rol oyunu oynamasına olanak sağlar. KidZania kurgusu, çocukların psikolojisini olumlu olarak etkileme ve motive etme temelindedir. Burada gerçeklik, geleceğe yönelik yol gösterici olması adına çocuklara güçlü bir deneyim yaşatarak, çocukların kendilerini tanımasına fırsat tanımaktır. Çocukların yaratıcılığını konuşturduğu, sosyalleştiği, bir takım becerilerini geliştirdiği, ebeveyn rolüne büründüğü eğitici aktivitler KidZania‘ da sizleri bekliyor.