10.-izmir-kukla-günleri-basladi-oko

10. Uluslararası İzmir Kukla Günleri Başladı

Onuncusu düzenlenen dünyanın en büyük kukla festivallerinden olan İzmir Uluslararası Kukla Günleri kapılarını sanatseverlere açtı. Festival tadında gerçekleşecek olan kukla günlerine, 32 ülkeden 58 kukla tiyatrosu topluluğunun gösterileri damgasını vuracak. 10. Uluslararası İzmir Kukla Günleri Festivali 3 Mart- 9 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek.

İzmir’in ev sahipliğini yaptığı Uluslararası Kukla Günleri, dünyaca ünlü kukla duayenlerini Türkiye’de buluşturacak. Charlie Chaplin’in canlandırdığı efsanevi Şarlo karakterinin 125. yılı anasına hazırlanan üç skeçlik oyun da yer alacak.

kukla-günleri-izmir

Kukla Günlerinde Birçok Etkinlik Yer Alacak

Kuklayı her yönüyle ele almayı amaçlayan festivalde; sergiler, söyleşiler, sempozyumlar ve atölyeler yer alacak. Kukla Günleri her yaştan izleyiciye uygun etkinliklerde bulunacak. Festivalin en dikkat çekici etkinliklerinden biri de  ”Kuklanın Çağdaş Gösteri Sanatlarındaki Rolü” isimli uluslararası sempozyumdur. Kuklanın çağdaş gösteri sanatlarıyla olan ilişkisinin konuşulacağı sempozyumun en önemli özelliği, dünyada ilk kez araştırılacak bir konu olmasıdır. Araştırmaya yabancı ülkelerden 10, Türkiye’den 5 akademisyen katılacak.

hacivat-karagoz-kuklasiEtkinlikte, çağdaş kukla sanatının konuşulmasının yanı sıra, çocuk ve gençlik tiyatrosu ile gölge oyunu, Karagöz ve Hacivat da incelenecek. Atölye çalışmaları, sergiler, yarışma ve filmler 10. Uluslararası İzmir Kukla Günlerine damgasını vuracak.

Festivalin en meraklı sanatseveri çocuklar kukla dünyasını yakından tanıyabilecek. Kuklanın tarihi, gelişimi, yapılışı ve oynatılışı hakkında eğitici bir etkinlik olacaktır. Çocukların hayal dünyasını geliştirmek isteyen yetişkinler için olağanüstü güzel bir fırsat.