EYÜPLÜ ÇOCUKLAR "DEĞERLER EĞİTİMİ" İLE KENDİNİ GELİŞTİRİYOR

Eyüplü Çocuklar “Değerler Eğitimi” ile Kendini Geliştiriyor!

Eyüp Belediyesi Simurg Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezleri “Evde Değerler Eğitimi” ile Eyüplü çocuklar sorumluluk sahibi, özgüvenli, bilinçli ve güzel ahlaklı bireyler olarak yetişiyor.

İlkokul öğrencilerine yönelik “Eğitim Evde Başlar” bilinciyle hareket eden, Simurg çalışmasının bir parçası olan “Evde Değerler Eğitimi” 30 grup halinde Eyüp Merkez, Yeşilpınar, Akşemsettin, Esentepe, Düğmeciler, Işıklar Köyü, Silahtarağa, İmar Blokları ve Otakçılar mahallelerinde yürütülüyor. Her hafta Cumartesi günleri 6 ve 10 kişilik gruplar halinde el sanatları, boyama, akıl oyunları, karakter gelişimi, ibadet, siyer, peygamberlerin hikayeleri ve Kur’an-ı Kerim ile çocuklar hem sosyalleşiyorlar, hem de kişisel gelişimlerini en güzel şekilde tamamlama fırsatı buluyorlar.
Eğitimi evlere taşıyarak sıcak bir ortam oluşturan Eyüp Belediyesi’nin uyguladığı ikram saatleri ile çocuklar paylaşmayı, misafir kültürünü ve sofra adabını yaşayarak öğreniyor. Her grup üyesi belirli aralıklarla sırayla birbirlerini kendi evlerine davet ederek, mahalle kültürünün yeniden canlanması ve güçlenmesine katkıda bulunuyor.

“HER ÇOCUK İŞLENMEMİŞ BİR ALTINDIR”
Başkan Remzi Aydın, yenilenen projeler sayesinde Simurg Bilgi Evlerindeki çocukların zamanla toplumda kendilerini daha rahat ifade edeceklerini ve toplumu daha da ileriye seviyeye taşıyacak bir eğitimden geçtiklerini söyledi.

Başkan Aydın, “Değişen yaşam koşullarının olumsuzluklarına karşı çocukların yalnız kalmaması ve sosyalleşmesi için uygulanan bu eğitim metodu, geziler ve zamanın ruhunu yakalayan çalışmalarla onlara aynı zamanda tarih ve çevre bilincini de aşılıyor. Unutmamalıyız ki medeniyet ekseninde bizden öncekiler, yakaladıkları başarıyı değerlerine ve gençliğine sahip çıkarak yakaladılar. Her çocuk işlenmemiş bir altındır. Kendi evlatlarımız bizim için ne ifade ediyorsa Simurg Bilgi Evlerindeki çocuklarımıza aynı anlayışla yaklaşıyoruz” dedi.

Veliler, grupların ev ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti birim sorumlularına ileterek, komşuluk ilişkilerinin yeniden hayat bulduğunu belirtti. Çocukların arkadaşlarını tıpkı bir ev sahibi gibi karşıladığını ifade eden veliler, uygulanan bu eğitimden oldukça memnun olduklarını ifade etti.